Listy okurek flekatí či žloutnou: Vyzkoušejte účinný způsob, který úrodu zachrání

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.06.2023 05:00
okurky

Okurky patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, kterou pěstuje mnoho zahrádkářů. Bohužel ani jim se ale škůdci a choroby nevyhýbají. Jak okurky zbavit flekatých listů?

Pokud začnou listy okurek žloutnout nebo se na nich začnou objevovat fleky, dávají nám jasné znamení, že s nimi není něco v pořádku. V takovém případě bychom rozhodně neměli na nic čekat, ale měli bychom jednat téměř okamžitě. Čím nejlépe listy ošetřit? Účinný postřik lze připravit z přípravku, který buď máte doma či jej můžete koupit v každé lékárně.  

Co znamenají žluté listy okurek

Za žlutými listy okurek může stát nesprávně zvolené místo, kde mají nedostatek světla. Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže. K hnojení je ideální zákvas z kopřiv nebo slepičího trusu. Žluté skvrny na listech může také způsobit plíseň. Ta se bohužel projevuje jak na záhoně, tak i ve skleníku. Plíseň okurková na sebe upoutá pozornost fleky, které jsou hranaté a vespod listů jsou také velmi dobře viditelné. 

kopřivové hnojivo

Pozor na škůdce

Mezi další onemocnění, které je typické pro letní období, je padlí. Neprojevuje se ostře ohraničenými fleky, ale bílými fleky, které vypadají jako plíseň. Stejně jako plíseň, je i padlí schopno zničit celou úrodu. Postupně chřadnou a vadnou nejen listy, ale také plody, a následně celé rostliny. Navíc se nejedná pouze o onemocnění okurek, ale také rybízu, angreštu, jahod a dalších.   

Jednoduchý postřik, který je účinný

V případě, že nechcete zkoušet žádné domácí postřiky, určitě můžete koupit průmyslové produkty, které rostlinu zbaví plísně a jiných chorob. V druhém případě, kdy nepěstujete zeleninu pro výdělek, nýbrž pro domácí spotřebu, můžete sáhnout po produktu z lékárny či spíže. Vhodný je postřik připravený z česneku, ale také z peroxidu vodíku.

žluté listy na okurkách

Pro zlikvidování plísně nalijte do lahve s rozprašovačem peroxid a odstátou vodu v poměru 1:4. Postřik neaplikujte před deštěm, ale také ne v poledne, protože byste riskovali, že listy popálíte. Nejvhodnější čas tedy bude ráno nebo večer. Nezapomeňte listy pošplíchat z vrchní i spodní části. Pokud je plíseň rozšířena, roztok aplikujte každé tři dny. V druhém případě, kdy je zasaženo pouze pár listů, roztok aplikujte každý týden, a to do vymizení příznaků.     

 

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama