4 rady od zkušených pěstitelů, které zajistí enormní úrodu paprik

autor Nikola Klementová publikováno 13.06.2023 05:00
papriky

Papriky máme rádi snad všichni, proto také patří k zelenině, která se na zahradách, a to společně s rajčaty, objevuje nejvíce. Jak ale zajistit, aby jejich úroda byla maximální?

Sladké, pálivé, šťavnaté, tenkostěnné či silnostěnné – jaké papriky máte rádi vy? Ať už jakékoli, každý zahradník si jistě přeje, aby jeho úroda paprik byla obrovská. Pokud ani vám na záhoně nebo ve skleníku nechybí a rádi byste věděli, jak jim přilepšit, aby opravdu bohatě plodily, vyzkoušejte rady pěstitelů, kteří sami níže zmíněné metody aplikují a úrodu mají dvakrát takovou. 

Hnojení paprik, které jim prospívá

Každý pěstitel ví, že má dvě možnosti, jak hnojit nejen papriky, ale také rajčata a ostatní zeleninu. Zvolit můžete přírodní, ale také průmyslová hnojiva. Chemická hnojiva seženete v každém zahradnictví či hobby marketu. Bohužel obsahují anorganické soli, které při častém používání degradují půdu, a ta pak strádá na kvalitě. Domácími hnojivy půdu jen tak nepřehnojíte, tudíž jsou bezpečné a dodají plnohodnotnou výživu půdě, ale i rostlinám. 

Čím hnojit papriky.

První rada, která se týká výživy paprik, je hnojivo připravené z rybích hlav, přesněji řečeno z rybí moučky. Rostlinná hnojiva tedy nejsou ta jediná, která dokáží zeleninu vyživit. Takzvaná kostní moučka se řadí k fosforečným hnojivům, které podporují růst kořenového systému a bohaté kvetení.

Vaječné skořápky podpoří kořenový systém

Další rada tkví v použití vaječných skořápek, které jsou ideální pro přihnojení paprik, ale také tehdy, když se paprikám začnou kroutit listy. Skořápky Obsahují značné množství vápníku, který podporuje výbornou chuť plodů a předchází opadávání a zahnívání květů. Skořápky můžete zapracovat do půdy, ale také je můžete rozemlít na prášek a smíchat s odstátou vodou. Stačí skořápky z pěti vajec rozmíchat v jednom litru vody, nechat do druhého dne odstát a nalít k paprikám. 

Čím hnojit papriky.

Droždí a popel je sázkou na jistotu

Třetí radou je hnojení droždím a popelem. Díky němu z velké části ochráníte papriky před houbovými chorobami a některými škůdci. Obsahuje železo, vitaminy skupiny B, chrom, zinek, fosfor, draslík a hořčík. Díky tomuto blahodárnému složení bude kořenový systém silný a odolný vůči zahnívání. Jednu kostku droždí rozmíchejte v jednom litru vody a přidejte 200 gramů popela. Nechte do druhého dne odstát a poté zřeďte v poměru 1:4 s vodou. Takové hnojivo lze používat každých deset dní.

Čím hnojit papriky.

Klasika ve formě zákvasu ze slepičího trusu

Zákvas ze slepičího trusu je poslední radou zkušeného pěstitele, a to mojí babičkou, která na takzvané slepičince nikdy nedala dopustit. Hnojivo z této zázračné ingredience obsahuje fosfor, dusík, draslík, vápník a mnoho dalších účinných látek. Navíc také obsahuje mikroorganismy, které zlepšují kvalitu zeminy. Příprava je jednoduchá – do půlky desetilitrového kýblu nasypejte slepičí trus, který zalijete vodou, a to pod okraj nádoby a necháte jej na teplém místě tři až pět dní kvasit. Po uplynulé době se nelekejte zápachu. Vzniklé hnojivo ředíme v poměru 1:10 s vodou. 

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

zavřít reklamu
×
Reklama