Červnové hnojení okurek zajistí bohatou úrodu a zdravé rostliny bez plísní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.06.2023 05:00
okurky

Abyste docílili bohaté úrody okurek, bude potřeba je během vegetace pravidelně hnojit. Pokud dáváte přednost přírodním hnojivům, máme pro vás jeden tip, který zajistí spoustu plodů.

Okurky patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, která nechybí na většině zahrad. Aby však rostliny byly zdravé a bohatě plodily, bezpochyby budou potřebovat vaši správnou péči, ale také pravidelné hnojení. Právě to zajistí spoustu lahodných okurek a odolnost rostliny vůči mnohým škůdcům a chorobám. Níže uvedený tip můžete aplikovat jako hnojivo, ale také jako postřik proti plísni. 

Správnou péčí k bohaté úrodě

Abyste se těšili z opravdu bohaté úrody, je potřeba jim dopřát správnou péči. Okurky nikdy nepřelévejte, ale raději je zalévejte méně často, ale za to vydatněji. Opačně je tomu tehdy, když rostlina nasadí plody, pak ji zalévejte každý den, ale dbejte na to, aby nestála v kalužině vody. Pokud pěstujete salátovky, můžete je také zaštipovat, nakladačky nezaštipujte. Vhodné také jistě bude, když budete rostliny okurek preventivně šplíchat proti plísni. K tomuto kroku lze využít chemické přípravky, ale také ty, které připravíte doma z přírodních surovin.

Okurka setá

K prevenci, ale také k řešení problému, se skvěle hodí cibulové slupky. Mají antiseptické účinky a obsahují značné množství živin. K přípravě budete potřebovat čtyři hrsti slupek a půl litru horké vody. Slupky zalijte vodou a nechte je jeden den louhovat. Druhý den slijte a použijte jako hnojivo, které nalijte ke kořenům (ke každé rostlině nalijte 500 mililitrů hnojiva). Tento proces lze opakovat každý týden. Co se týká postřiku, měl by být více zředěný. To znamená, že 100 gramů cibulových slupek zalijete pěti litry teplé vody a necháte je přes noc louhovat. Poté slijete, přecedíte a našplícháte na listy.

Druhá možnost hnojení okurek

Výluh z cibulových slupek lze také obohatit o 50 gramů popela. Poté jej ale bude nutné zředit s jedním litrem vody. Pro dodání výživy a podpoření rostlin v růstu, můžete také připravit zákvas ze slepičího trusu. Bohužel však jeho příprava trvá déle, ale stojí za to. Stačí do desetilitrového kýblu, přibližně do půlky, nasbírat trus, zalít jej až po okraj vodou a nechat alespoň pět dnů na teplém místě kvasit. Jakmile bude hnojivo hotové, přeceďte ho a zřeďte 1:10 s dešťovou vodou.    

Mohlo by Vás zajímat

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

zavřít reklamu
×
Reklama