Žloutnutí plodů okurek není radno podceňovat: Pomůže jednoduchá procedura

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.06.2023 10:37
okurky

Mají vaše rostliny okurek dostatek květů, ale jakmile nasadí plody, vyrostou pár centimetrů a začnou žloutnout? Máme pro vás řešení, jak těmto potížím zabránit.

Již několikátý rok máte na zahradě či ve skleníku okurky, ale ještě jste se nikdy nesetkali se žloutnutím plodů? Nebo naopak, každoročně vám plody žloutnou a opadávají? Okurky patří k velmi citlivým rostlinám, které nesnesou příliš velké teplotní výkyvy, ale také vysokou vzdušnou vlhkost. Teplo mají rády, ale když je teplota příliš vysoká, také se jim nedaří. Proč tedy plody okurek žloutnou?

Vysoká teplota pro okurky není vhodná

Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den.  Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální. Obecně lze říci, že udržet teplotu tak, aby okurkám vyhovovala, může být opravdu oříšek. Ještě ke všemu, když denní teploty mohou šplhat nad 30 °C. 

Proč žloutnou plody okurek.

Je tedy vhodné, abyste skleník každý den větrali a okurky večer zalévali. Hlídejte i vysokou vzdušnou vlhkost, ta také není vhodná. Jakmile si ale všimnete, že plody a listy žloutnou, měli byste jednat téměř okamžitě. Rostliny okurek jsou náchylné na plíseň, proto je tento krok velice důležitý.

Další důvody žloutnutí plodů okurek

Mezi další důvody, které vedou ke žloutnutí plodů okurek, patří nedostatek dusíku. To se projevuje tak, že žloutnou okurky od květní špičky, zatímco rostliny jsou v pořádku. Je tedy vhodné, abyste okurky přihnojili dusíkatým hnojivem. Pokud pěstujete nepartenokarpickou odrůdu, mohou nastat potíže s opylením, proto i z tohoto důvodu je větrání velmi důležité.

Proč žloutnou plody okurek.

Pohlídejte si také, abyste ve skleníku příští rok pěstovali partenokarpickou odrůdu okurek. Ty mají schopnost nasadit plody i bez opylení. Okurkám byste také měli zajistit dostatek světla, proto je vhodné, abyste rostliny zaštipovali. A co se týká hnojení, dopřejte okurkám v pravidelných intervalech, a to každý týden, hnojivo z kopřiv nebo slepičího trusu. Kopřivový zákvas, ale také zákvas ze slepičinců bude ideální. Tímto způsobem hnojily i naše babičky a dědečkové. I my nedáme na zákvas z kopřiv a slepičího trusu dopustit.    

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama