Žloutnutí a kroucení listů rajčat: Existuje účinné řešení, které úrodu zachrání

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.06.2023 10:23
rajčata

Všimli jste si, že se listy na rajčatech kroutí nebo žloutnou? Tento fakt určitě nenechávejte bez povšimnutí, ale zasáhněte okamžitě. Společně najdeme příčinu.

Velmi často se bohužel stává, že listy rajčat žloutnou nebo se kroutí. K tomu však přispívá více faktorů, které je potřeba zjistit. Nikdo z nás jistě nechce přijít o úrodu vynikajících rajčat. Ještě ke všemu, když rostliny pěstujeme od semínka a máme s nimi tolik práce. Navíc doma vypěstovaná rajčata jsou vždy ta nejlepší. Mají bohatou chuť a neobsahují pesticidy. Jaké jsou nejčastější příčiny kroucení či žloutnutí listů?

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá. Což se projeví na listech. Zalévat byste měli s ohledem na vlhkost půdy. V případě velkých veder, zalévejte rajčata každý den ráno. 

Zalévání rajčat

Choroby, které způsobují zbarvení listů

Mezi časté příčiny zbarvení listů patří také plísně či skvrnitost. Napadené listy pravidelně odstraňujte a aplikujte preventivní postřik. Další příčinou žloutnutí listů mohou být třásněnky. V takovém případě listy nejen žloutnou, ale také se deformují, krabatí a vadnou. Postupně získávají stříbřitý nádech a lze na nich objevit černé tečky, tedy trus třásněnek. V takovém případě nemeškejte a jednejte okamžitě. To stejné platí i při napadení sviluškami. Postřik aplikujte třikrát po sobě, a to po pěti dnech.   

 Mšice

Kroucení listů rajčat

Kroucení listů rajčat, ale také paprik a dalších rostlin, může souviset se škůdci, jako jsou svilušky nebo mšice. Pořádně si prohlédněte listy a pokud na nich zahlédnete mšice nebo pavučinky, které vedou od spodní strany listu na vrcholky rostlin, zasáhněte pomocí insekticidu. Můžete jej koupit, ale také připravit doma. Na mšice i svilušky platí silný odvar z cibulových slupek nebo postřik z tabáku. Stačí 100 gramů tabáku (můžete použít i s nedopalků) smíchat ve 2,5 litrech vody a alespoň 20 minut povařit. Poté nechte vychladnout, přidejte pár kapek jemného mýdla a aplikujte na listy rostlin. 

Závěrem bychom chtěli dodat, abyste rajčata pravidelně hnojili. Stejně tak i jinou zeleninu. Například kopřivové hnojivo (zákvas z kopřiv) či zákvas ze slepičího trusu, můžete aplikovat každý týden. 

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama