Červnové zkrášlování růží: Několik tipů k tomu, aby barva květů byla výraznější a krásnější

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.06.2023 05:00
růže

Růže vždy byly a vždy budou královnami zahrad. Abyste se těšili z nádherných a sytě zbarvených květů, dopřejte jim správnou proceduru.

Sytě rudé, žluté, růžové a jiné barvy růží dokáží vyzdobit jakoukoli část zahrady, předzahrádky či prostor kolem chalupy. A právě bohatě zbarvené květy jsou to, co každého pěstitele velmi potěší. V případě, že vaše růže kvetou ve světlejších odstínech, rádi bychom vám poradili, jak docílit toho, aby květy byly jasně zbarvené a krásnější.

Správné stanoviště a živiny jsou důležité

Královny, jako jsou růže, preferují slunce, ale pokud je ho příliš, květy začnou blednout. Růže byste tedy měli mít tam, kde na ně v dopoledních hodinách bude svítit slunce, ale odpoledne budou keře ve stínu. Možná už jste také slyšeli, že růže milují hořčík, po kterém se jejich květy sytě vybarví. Skvělým pomocníkem je espsomská sůl. 

Růže

Především pak růže záhonové (velkokvěté a mnohokvěté), sadbové a půdopokryvné mají epsomskou sůl rády. Naopak růže šípková a ty, které pěstujeme v nádobách, solí nepotěšíte. Co se týká aplikace soli ke keři, nejvhodnější čas je začátek léta. Pro menší keř bude stačit, když kolem kořenového systému rozsypete přibližně 100 gramů soli. K většímu rozhoďte 200 gramů. Poté zalijte dešťovou vodou. Nutno také dodat, abyste keři pravidelně odstraňovali odkvetlé a suché květy. Díky tomuto kroku podpoříte kvetení nových pupenů.. 

Druhá možnost pro sytě zbarvené květy

Pokud z jakéhokoli důvodu espomskou sůl kupovat nechcete, využijte popel ze dřeva. Ten obsahuje mnoho minerálních látek, které jsou pro růže důležité, navíc díky nim lze zvýraznit barevnost květů. Pozor si však dávejte na množství, které k růžím aplikujete. Bohatě postačí půl hrnku popela k menšímu keři. K většímu aplikujte jeden hrnek. Následně popel zalijte odstátou nebo dešťovou vodou. Více popela nedoporučujeme, jelikož má alkalické pH a růže preferují kyselejší půdu.  

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

zavřít reklamu
×
Reklama