Plíseň bramborová nejen na bramborách: Jak rostliny chránit a jak proti ní bojovat

autor Nikola Klementová publikováno 19.06.2023 12:16
brambory

Plíseň bramborová se nemusí objevit pouze na bramborách, ale také na jiných rostlinách. Z toho důvodu je vhodné, abyste svou úrodu bránili preventivně, ale jak?

Pěstujete zeleninu od semínek, pečujete o sazeničky a dopřáváte jim vše, co ke svému růstu potřebují? Potom vás jistě dokáže vyvést z míry, když vaši úrodu napadne nějaká choroba nebo plíseň. Mnoho z nich totiž rostliny úplně zničí. Stejně tak bramborová plíseň, která není spojována pouze s bramborami, ale také s jinou zeleninou. Jak proti ní bojovat?

Projevy plísně bramborové

Plíseň bramborová neboli Phytophthora infestans, může zasáhnout nejen brambory, ale také okurky nebo rajčata. Pokud proti této chorobě nebojujete preventivně nebo ji nepodchytíte v začátcích, může zničit celou úrodu. Jakmile napadne listy rostliny, můžete si všimnout hnědých a neohraničených skvrn, které se postupně rozšiřují, rostlina začíná chřadnout a postupně odumírá, a to poměrně rychle. 

Plíseň bramborová

Objevit se však může také na plodech. Nejznámější je na rajčatech a projevuje se šedozelenými vrásčitými skvrnami. Podmínky, které jsou ideální pro výskyt plísně bramborové, je teplota 12 až 13 °C. Jedná se o teplotu ideální k bujení plísně. Naopak teploty nad 30 °C jsou pro plíseň ničící. 

Prevence je nejlepší lék

Prevence je vždy nejlepší lék proti plísni a jiným chorobám. Abyste této chorobě předešli, bude vhodné prevenci zahájit již při samotné výsadbě. Rostliny by měly být rozmístěny v dostatečné vzdálenosti. Také by měly být umístěny na slunném stanovišti, kde není příliš vlhko a rosa či déšť mohou rychle uschnout. Rajčata a okurky neumísťujte vedle sebe. Zálivku také nikdy neaplikujte na listy, ale pouze ke kořenům. V případě, že na listech rostliny zahlédnete známky plísně bramborové, listy okamžitě odstraňte a spalte. V žádném případě je neházejte na kompost.  

Postřik, který funguje na plíseň bramborovou

Uvádíme, stejně jako vždy, že v boji proti škůdcům či chorobám se můžete vyzbrojit pomocí chemických postřiků nebo těch, které si připravíte doma. Jakýkoli postřik je však doporučován aplikovat ve vlhkém počasí. Pokud takové počasí nebude, postřik aplikujte večer. S postřikem můžete začít také preventivně, a to již nyní. 

Česnek

Proti plísni se můžete vyzbrojit s česnekem. Stačí 25 gramů rozdrceného česneku smíchat s jedním litrem vody a nechat odstát do druhého dne. Poté přecedit, zředit s jedním litrem dešťové vody a aplikovat na listy i ze spodní strany. Pomoci může také jedlá soda. Stačí smíchat dva litry vody, 2,5 lžičky jedlé sody, 2 lžičky oleje a pár kapek jemného mýdla.  

Mohlo by Vás zajímat

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama