Letní hnojení rajčat a paprik, které podpoří bohatou úrodu a zdravé rostliny bez chorob

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.06.2023 05:00
papriky

Papriky a rajčata nám již na zahradě krásně rostou. Dokonce se již na mnohých objevují první květy a miniaturní plody. Proto je důležité, abychom jim dopřáli výživu.

Nejen rajčata, papriky, okurky, ale i další zelenina potřebuje pravidelné hnojení, aby jejich rostliny zdravě rostly, byly více odolné vůči chorobám, škůdcům a aby bohatě plodily. Jednou z možností, jak dodat rostlinám výživu, jsou průmyslová hnojiva. Bohužel je však známo, že pokud je takových hnojiv nadbytek, zemina spíše strádá. To se však nedá říci o domácích hnojivech. Existuje jich mnoho, například zákvas z kopřiv, zákvas ze slepičího trusu, popel, droždí, ale také cibulové slupky, o kterých se nyní zmíníme. Skvěle poslouží nejen jako hnojivo, ale také jako prevence různých chorob. 

Hnojivo, které zajistí velkou úrodu

Papriky, ale také rajčata a jiná zelenina, by se měla pravidelně přihnojovat. O tom jistě nikdo z nás nepochybuje. Na výběr máte mnoho domácích hnojiv, která lze využít. Někdo dá přednost kopřivám, droždímu, trusu a ti, kteří mají doma více slupek od cibule, je rádi využijí pro tyto účely. Co se týká obsahu cibulových slupek, jsou nabité vitamíny, minerálními látkami, ale především obsahují draslík, hořčík a železo, které rostliny uvítají. 

Proč zrovna cibulové slupky?

Jako první bychom chtěli zmínit, že hnojivo z cibulových slupek podporuje růst kořenového systému, zvyšuje odolnost rostliny a dále, co je velice důležité, pomáhá rostlinám zvyšovat jejich obranischopnost, díky čemuž lépe odolají plísním a různým chorobám. Co se týká plísní, vždy dbejte na to, abyste rostliny zalévali pouze ko kořenům, nikoli na list. Díky tomu, společně se slupkami, plísním z velké části zabráníte. 

Cibule

Slupky navíc zlepšují kvalitu půdy a nelze s nimi rostliny takzvaně přehnojit. Naopak je tomu u průmyslových hnojiv, jež se skládají z anorganických solí, které mají pro půdu vedlejší účinky. Zatěžují ji přebytkem minerálních látek a postupně hubí veškeré mikroorganismy a půdní živočichy žijící v zemině. Hnojivo ze slupek lze využít pro papriky, rajčata, ale také pro okurky, cukety a lilky. 

Jak připravit účinné hnojivo z cibulových slupek

Z cibulových slupek lze připravit také účinný postřik, který zabírá na mšice a svilušky. Co se týká hnojení paprik a rajčat cibulovými slupkami na vaší zahrádce, příprava hnojiva je jednoduchá. Nastřádejte pět hrstí slupek a poté je přelijte půl litrem vroucí vody. Takto připravené slupky dejte například do spíže a nechte je tam po dobu tří dnů. 

papriky

Po uplynulé době slijte, přidejte jedno balení sušených kvasnic a smíchejte s pěti litry dešťové vody, nechte ještě chvíli odstát. Nyní můžete aplikovat. A proč kvasnice? Protože obsahují mnoho minerálních látek, ale navíc i dusík, kterého je v cibulových slupkách méně. 

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama