Šlahouny jahodníku: Jejich stříhání má svá pravidla, která je potřeba dodržet

autor Nikola Klementová publikováno 21.06.2023 11:39
jahody

Jak je to se šlahouny, které vyrůstají při dozrávání jahod? Je třeba je odstranit? Nebo je lepší je ponechat na svém místě?

Jahody patří mezi oblíbené ovoce, které má široké využití. Výborné jsou horké s vanilkovou zmrzlinou, v marmeládě, moučníku a dále. Díky tomu, že jsou nenáročné na péči, najdeme je snad na každé zahrádce. Také obsahují značné množství minerálních látek a vitamínů, působí jako silný antioxidant a chutnají přímo výtečně. Co ale dělat se šlahouny, které vyrůstají kolem jahodníků?

Šlahouny jahod

Obecně lze říci, že by se šlahouny jahodníků měly odstraňovat. Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu. V druhém případě je můžete použít také k množení jahod. Po několika letech jahodníky ztrácí svou plodnost a je třeba je obměnit, k tomu však můžete využít zmíněné šlahouny.

Jahody

Není tedy třeba kupovat nové sazenice, když si je můžete vytvořit sami. Stačí ponechat nejsilnější odnože a ty ostatní odstřihnout, ať neberou sílu. Pokud jsou vaše jahody ve fázi, kdy je budete potřebovat namnožit, vybírejte šlahouny již nyní. Pravidelně z nich odstraňujte květy, aby se rostlinky soustředily pouze na tvorbu listů. Jeden šlahoun může vytvořit několik sazenic. Vy však vezměte nejlépe první rostlinku umístěnou od hlavní rostliny. Poté už stačí, když odstřihnete šlahoun z každé strany sazeničky a zasadíte ji do země. Pokud budete chtít, můžete dát jahodníky do sklenice s vodou, aby zakořenily.

Péče o nové sazenice

Sazenice můžete během srpna rozsázet na záhon. Ponechte mezi nimi alespoň dvacet centimetrů rozestup. Nutno však ještě dodat, aby rostliny, které chcete namnožit, netrpěly žádnou chorobou. Pokud je tomu přesně naopak, je velká pravděpodobnost, že danou chorobou budou trpět i nové rostlinky. V takovém případě se vyplatí investovat do nových sazenic.

jahody

Určitě také nezapomínejte na pravidelnou péči. Po dvou týdnech je dobré sazenice jahod přihnojit, například kopřivových zákvasem nebo zákvasem ze slepičího trusu. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku. Co se týká sázení nových rostlin, měli byste tak učinit do září, aby nebyla zima a rostlinky měly čas zakořenit.    

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama