Jak na obrovské a vynikající bulvy celeru, které vám bude každý závidět

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.06.2023 11:29
celer

Máte rádi celer, a tak už se nemůžete dočkat na podzimní sklizeň? I když jej budeme sklízet až za několik měsíců, již teď je vhodný čas na to, abychom mu dopřáli péči.

O každou zeleninu je potřeba pečovat, to samozřejmě platí i pro celer. Pokud si chcete vychutnávat obrovské bulvy celeru, které nejsou dřevnaté a výtečně chutnají, dopřejte jim nejen správnou zálivku, ale také hnojení a další. Navíc, co se týká využití této oblíbené zeleniny, je opravdu bohaté. Můžeme z něj připravit pomazánky, salát či jej osmažit jako hranolky. 

Péče o půdu kolem celeru

Co se týká půdy kolem celeru, bude vhodné, abyste ji pravidelně zbavovali plevele, který bere rostlinám vláhu, ale také živiny. A jak jistě víte, bez dostatečné vláhy nebude celer velký a vynikající. V létě, a to alespoň jednou, prokypřete zeminu kolem rostlinek. Vhodné také bude, pokud kolem nich připravíte malé prohlubně, které budou zadržovat vodu. Dále, alespoň pětkrát za léto, otrhejte starší krajní stonky s listy. Tyto stonky však nevyhazujte, ale dopřejte si je pod maso, do polévek nebo do pomazánek.

celer

Správné hnojení a zálivka

Vypěstovat celer není náročné, ale bude potřeba, abyste mu poskytli vše, co potřebuje. Mimo odplevelení záhonu, budou bulvy potřebovat zálivku, a to poměrně vydatnou. Zejména pak koncem července a celý srpen bude důležité, abyste celer bohatě zalévali, ale dbejte na to, aby kolem rostlin nestála voda. Nejvhodnější bude, pokud jej budete zalévat ráno a večer. Co se týče hnojení, celer je náročný na živiny. Především pak na bór a vápno. Během vegetačního období můžete přihnojovat speciálním hnojivem pro kořenovou zeleninu. 

slepice

Zvolit také můžete zákvas ze slepičího trusu. Jeho příprava je jednoduchá – přibližně půl kýblu zaplňte slepičím trusem a doplňte dešťovou vodou. Obsah přiklopte a nechte po dobou deseti dnů či dvou týdnů kvasit. Občas promíchejte, ale s kolíčkem na nose. Zákvas opravdu silně zapáchá. I když je tomu tak, rostliny jej zbožňují. Například rajčata, papriky, okurky, cukety, dýně a další. 

Celer a choroby

Opět platí pravidlo, jako u rajčat, paprik, okurek a další zeleniny, že i celer potřebuje dostatek živin, aby byl odolný vůči chorobám. V případě, že se na listech celeru objevuje žloutnutí a zasychání, rostlina trpí nedostatkem draslíku. Srdéčková hniloba je způsobena nedostatkem boru. Co se týá sklizně, již v létě si budete moci vychutnat menší bulvičky. K tomu, abyste mohli celer uskladnit, počkejte až do října. Skladovat jej můžete v písku, ale také ve vlhčích pilinách.   

Mohlo by Vás zajímat

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama