Červnová péče o ibišek zajistí bohaté a krásné květenství

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.06.2023 10:44
ibišek

Ibišek patří k tradičním keřům, které zdobí nejednu zahradu. Aby vám však bohatě kvetl, bude potřeba, abyste mu nyní dopřáli určitou péči.

Ibišky se již na zahradách či předzahrádkách krásně zelenají a připravují se na krásné květenství. I když vykvetlé květy dlouho nevydrží a začnou opadávat, vytváří se další a další, které nás mohou těšit od června až do konce září. Navíc ibišky nekvetou pouze ve fialové barvě, potěšit nás mohou bílými, růžovými či oranžovými a dalšími květy. Jak krásné budou, záleží na různých faktorech, například na slunci, ale také přihnojování. 

Ibišek je ozdobou mnohých zahrad

Není pochyb o tom, že ibišek preferuje slunné stanoviště, které mu vyhovuje nejvíce. Z toho důvodu jej vždy umísťujte či vysazujte na slunce. Pokud k sobě vysadíte několik keřů, můžete se dočkat určitého zastínění, například u bazénu či kolem plotu. Určitě se tedy vyhněte stinným místům, kde se tvoří průvan. Pokud má ibišek stín či polostín, hrozí, že bude náchylnější k napadení škůdci.

ibišek syrský

Ibišek syrský potřebuje také řez, a to nejlépe během března nebo dubna. Řez provádějte tak, abyste keř provzdušnili a zkrátili loňské větvičky. Pokud vám však keře špatně kvetou, jsou staršího data, můžete jim poskytnout řez i nyní. Větve po stranách zkraťte nad očkem a větve uprostřed (blíže ke kmeni) ponechte o něco delší. Celkový tvar keře by měl připomínat pyramidu.  

Červnové hnojení ibišku

Každá rostlina ke svému růstu potřebuje živiny, jinak tomu nebude ani u ibišku. Díky hnojivu krásně a bohatě pokvete, navíc bude lépe odolávat škůdcům. Právě nyní byste keři měli dopřát hnojivo bohaté na draslík, kterým můžete přihnojovat jednou týdně. Zvolit můžete přímo hnojiva určená pro ibišky, ale také pro kvetoucí rostliny. Pozor si však dávejte na vysoký obsah fosforu. Pokud budete chtít hnojivo připravit sami, použijte banánové slupky. Do jednoho litru vody dejte dvě slupky a nechte je na zahradě alespoň pět dní macerovat. Poté nalijte k ibiškům. 

banány

A co se týká zálivky, mnoho lidí je nezalévá, což ale při aktuálních vedrech není příliš vhodné. Pokud se na vrcholcích keřů začnou objevovat žluté listy, dopřejte jim vydatnou zálivku pomocí dešťové vody. Pokud se žloutnutí objevuje blíž ke kmeni, s největší pravděpodobností jde o přelití. Určitě je ale nenechávejte stát ve vodě, to jim nesvědčí.  

Mohlo by Vás zajímat

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama