Zenová zahrada je oázou harmonie – zdobit může i váš pozemek

autor Nikola Klementová publikováno 01.02.2023 21:52
Zenová zahrada je oázou harmonie – zdobit může i váš pozemek

Japonsko není jen místem, odkud pochází suši a jiné delikatesy, ale je také zemí, kde se budují harmonické a klidné zahrady. Jednou z nich je zenová zahrada, o které si povíme více informací.

Kouzlo japonských zahrad je nepopiratelné a zenové zahrady jsou tomu příkladem. Byly vytvořeny v zen-budhistických chrámech v Kjótu v období Muromači a sloužily především k odpočinku a pro meditace. V případě, že její kouzlo nadchlo i vás, máte kousek zahrady za domem, rádi vás provedeme její přípravou. A pokud si pokládáte otázku, zda nevadí, že za domem máte pouze malou zahrádku, věřte, že to nevadí. Celek má být klidný, útulný, harmonický, nejlépe však menších rozměrů a v souladu s přírodou. 

Klid a harmonie ji specifikuje

Kare Sansui nebo-li také suchá krajina či suché hory. Přesně takto jí v Japonsku říkají. Vytvořený celek má působit klidně a povzbuzovat k odpočinku těla a mysli. Zahradu tvoří zejména přírodní materiály, jako jsou velké kameny, jemný štěrk, písek, mech a ostatní zeleň. A jelikož je přezdívána suchou, žádná voda v ní být nemusí – znázorňuje ji pouze zmíněný štěrk. Pokud jste tedy osoba milující jasná pravidla a dokonalost, bude pro vás zenová zahrada přímo unikátem. Zenová zahrada je oázou harmonie – zdobit může i váš pozemek

Rozvržení místa

V případě, že plánujete zahradu vytvořit za vašim domem, ze všeho nejdříve popřemýšlejte, kde přesně ji začnete tvořit. Pokud do ní můžete zakomponovat také terasu, ze které se na tu krásu budete dívat, uděláte vůbec nejlépe. Pokud to však ve vašem případě možné není, určitě to nevadí. Stačí, když si někde kolem zahrady vytvoříte místo k posezení. Na začátek se také zamyslet nad tím, co chcete zahradou přesně vyjádřit a začněte tím, že jí celou vyčistíte. Zbavíte ji plevele, ale i trávníku. Jistě do ní budete muset vložit více námahy, ale výsledek bude úchvatný.

Plochu pro zahradu bude vhodné oddělit například pomocí obrubníku. Tak štěrk lépe udržíte na místě a z velké většiny zabráníte prorůstání rostlin z okolí. 

Materiály pro tvorbu zahrady v praxi

Kameny: V zenové zahradě berme kameny jako základní stavební prvek. Vždy by však měly být umístěny v lichém počtu. Také myslete na to, že pravidlo, které praví, že méně je více, zde platí dvojnásob. Určitě využijte tyčící se kameny, ale i ty ploché. Například jednoduše tak, jak je na úvodní fotografii. 

Jemný štěrk: K tomuto kroku se však nejčastěji používá šedý granit. Vytváří základ zenové zahrady a lze s ním tvořit různé cestičky. 

Mech: Mech berme jak zpestření a dekorování kamenů, které obecně působí velmi šedivým dojmem. Avšak ke zpestření lze také využít bonsaje, zelené keře, okrasné túje a další. Také můžete vymezit prostor pro takzvanou čajovou zahradu.  

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

zavřít reklamu
×
Reklama