Červnové hnojení rajčat podle babičky: Zajistí velkou úrodu a rostliny bez chorob

autor Nikola Klementová publikováno 27.06.2023 05:00
rajčata

Rajčata bezpochyby patří k velmi oblíbené zelenině, kterou pěstuje mnoho zahrádkářů. Na pěstování nejsou náročná, ale potřebují pravidelné hnojení.

Existuje mnoho hnojiv, kterými můžeme účinně hnojit rajčata, papriky, okurky a další zeleninu. Ať už použijete droždí, popel, kopřivy, banánové slupky, cibulové slupky, skořápky či další, všechny z nich pomohou rostlinám v růstu, zvýší odolnost vůči škůdcům a doplní jim potřebné živiny. Níže zmíněné hnojivo připravíme podle postupu mojí babičky a z byliny, kterou můžeme vypěstovat, ale také ji můžeme natrhat v přírodě. 

Plnohodnotné hnojivo pro rajčata

Již vás nebudeme déle napínat. Surovina, která bude použita na výrobu hnojiva, je kostival. Ten obsahuje až třikrát více draslíku než jiné rostliny. A jak jistě víte, draslík podporuje kvetení a správný vývoj plodů, proto je hnojivo, lépe však zákvas z něj, ideální pro rajčata, ale také papriky, okurky, cukety a mnoho okrasných květin. Navíc se jedná o ideální hnojivo, které lze využít na listy rajčat. Kostival můžete zajít nasbírat do přírody. Většinou roste kolem řek, potoků, v lužních lesích nebo tam, kde je vlhčí půda. 

kostival

V druhém případě jej můžete vypěstovat na zahradě. Nejlepším způsobem je pěstování ze semen. Ty vyséváme na jaře. Jakmile získáte sazeničky, vysaďte je na trvalé stanoviště v druhé polovině května, které bude slunné a vlhké. Pokud nechcete předpěstovávat sazenice, můžete semena vyset rovnou do země, a to brzy na jaře. Semena umísťujte do hloubky přibližně šest milimetrů a rozestup mezi nimi ponechte 50 centimetrů. 

Jak připravit zákvas z kostivalu

Příprava je velice jednoduchá. Na sběr byliny si však nasaďte rukavice, neboť kostival obsahuje chloupky, které by mohly podráždit kůži. Někdo však říká, že se sbírají pouze listy, ale použít můžete celou rostlinu (pokud ale použijete i květy, výsledek doporučujeme přelít přes jemné síto). Kostival pak dejte do zvoleného kbelíku, nejlépe však z plastu či dřeva a naplňte jej do půlky rostlinou, poté zalijte nejlépe dešťovou vodou a nádobu s kostivalem a vodou postavte na slunce. Určitě jej umístěte dál od domu nebo místa, kde se pravidelně nacházíte. Jakmile kostival začne kvasit, nepříjemně a velmi zapáchá. Obecně tak, jak je tomu u zákvasu z kopřiv. 

rajčata

Na slunném místě nechte obsah kbelíku zkvasit, a to alespoň dva týdny. Někdy však stačí pouze deset dnů, záleží na počasí. Tyto zákvasy jsou velmi silné, proto bude důležité, abyste jej zředili s vodou v poměru 1:10. Ve stejném poměru můžete zákvas použít také jako postřik ma mšice. A pokud chcete vylepšit a pomoci kompostu, nalijte na něj neředěnou jíchu. Prozatím, než kostival zkvasí, můžete rajčata přihnojit hnojivem z droždí, je ideální pro rajčata. 

Mohlo by Vás zajímat

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama