Letní hnojení švestek má velký význam: Odmění vás velkou úrodou a výbornými plody

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 27.06.2023 11:10
švestky

I když si na švestky ještě nějakou tu dobu počkáme, nyní je nejlepší čas na to, abychom jim dopřáli péči. Čím nejlépe švestky hnojit?

I ovocné stromy potřebují naši péči, a to i během letního období. Obecně lze říci, že červen a začátek července je poslední šance, kdy lze kladně ovlivnit úrodu, která vás potěší. Jak tedy docílit toho, aby vás švestka potěšila obrovskou úrodou lahodných a šťavnatých plodů? Tento krok není nikterak složitý, stačí následovat několik kroků. 

Péče o ovocné stromy

Obecně lze říci, že ovocné stromy, stejně jako zeleninu a okrasné květiny, musíme pravidelně hnojit. Rostliny i stromy budou mít dostatek živin, budou odolnější vůči škůdcům, chorobám a úroda bude větší. Zatímco rajčata, papriky a další hnojíte jednou za měsíc či jednou týdně, švestky byste měli hnojit třikrát do roka.

popel ze dřeva

Co se týče hnojení, někteří pěstitelé hnojí popelem ze dřeva. Stačí vám 500 gramů popela na deset litrů dešťové vody. Dále švestku můžete přihnojit vápenatým ledkem, draselnou solí a superfosfátem. Co se týká množství jednotlivých hnojiv, smíchejte 10 gramů ledku, 20 gramů draselné soli a 30 gramů superfosfátu. Veškeré sypké suroviny smíchejte a zalijte pěti litry vody, rozmíchejte a výživné hnojivo máte hotové. 

Jak hnojivo použít

Než vám však prozradíme, jak hnojivo používat, rádi bychom zmínili, že pokud je strom zdravý, odstraňujete staré a neplodící větve a celkově je švestka v dobrém stavu, použít můžete pouze trávu, kterou přihrnete ke kmeni a kolem stromu. Zpět ale k připravenému hnojivu. Určitě jej míchejte venku a vezměte si ochranné rukavice. Ze všeho nejdříve půdu kolem stromů prolijte vodou, následně aplikujte připravenou tekutinu, která dodá potřebné živiny. 

švestky

Mimo výše zmíněná hnojiva, lze v létě také použít kostní moučku, která snižuje riziko hniloby a zlepšuje výživu kořenového systému. Dále pak kompost, který stačí přihrnout ke stromům. Použít jej můžete v létě, ale i na podzim. Obsahuje všechny významné látky pro rozvoj a bohatou úrodu stromů.  

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama