Červencové hnojení okurek zajistí rostliny bez chorob: Pomůže keř, který máte za domem

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.06.2023 05:00
okurky

Je důležité, abychom zeleninu a jiné rostliny během růstu hnojili. Jinak tomu nebude ani u okurek. Jaké hnojivo jim prospěje?

Někdo má své oblíbené hnojivo, kterým hnojí celou sezonu. Například droždí, slepičí trus, zákvas z kopřiv, pečivo a mnoho dalších, které lze využít pro hnojení okurek. Málokdo ale zná hnojivo z keře, který většině z nás roste za domem. O jaký keř se jedná a jak z něj připravit účinné hnojivo? Vypěstujte si lahodné okurky, které budou obsahovat mnoho živin prospěšných pro lidský organismus.

Hnojení okurek je velice důležité

Okurky a ostatní rostliny je potřeba pravidelně hnojit. Jedině tak budou lépe odolávat různým chorobám a škůdcům. Navíc zdraví rostlin je velice důležité, aby bohatě plodily, plody byly chutné a úroda byla celkově zdařilá. Jak budete hnojit vaše rostliny, již necháme na vás, ale pokud preferujete přírodní hnojiva, která nedegradují půdu, máme pro vás několik nápadů a tipů. Jednou z možností jsou zákvasy. Ty jsou však silné, proto je potřeba, abyste je velmi zředili. Druhou možností jsou výluhy nebo odvary. 

Hnojivo, které vám roste za domem

Řeč je o černém bezu, který má pro okurky velký význam. Především pak hnojivo, které z něj připravíme, působí na okurky nejen jako dokonalá výživa, ale také jako přírodní postřik, který můžeme aplikovat na list. Poradí si s mšicemi, ale i třásněnkami. Také působí jako výborná prevence proti pochmurnatce mrkvové na kořenové zelenině a dokonce, pokud k bezu přidáte přesličku, poradíte si i s plísní na okurkách. Výluh z bezu také poslouží jako odpuzovač hrabošů. Stačí jej nalít do děr.

černý bez

Na přípravu hnojiva z bezu si připravte půl kilogramu listů a pět litrů odstáté nebo nejlépe dešťové vody. Listy zalijte vodou a nechte na slunci alespoň týden, nejlépe však 10 dní kvasit. Výslednou jíchu bude nutné zředit v poměru 1:10 s vodou. Pro slabší výluh můžete smíchat sto gramů listů a jeden litr vody. Suroviny nechte dva dny louhovat. Přidat můžete také přesličku a poté aplikovat na plíseň na okurkách či jako prevenci. 

Další hnojiva, která okurky vyživí

Mezi velmi účinná hnojiva patří ta, která vyrobíte z kopřiv či z kostivalu. Příprava zákvasů bohužel trvá delší dobu, ale jejich účinky jsou skvělé. Připravit můžete také zákvas ze slepičího trusu. Nezapomínejte, že každý zákvas musíte silně zředit. Mimo kopřivové jíchy, můžete připravit také zákvas z posekané trávy.  

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

zavřít reklamu
×
Reklama