Kdy je nejlepší čas na sklizeň česneku, abyste nepřišli o úrodu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 30.06.2023 05:00
česnek

Víte, kdy je správný čas na sběr česneku? Bohužel se někteří z nás dopouštějí chyb a česnek sbírají příliš pozdě. Kdy je tedy nejvhodnější doba?

Pokud sklidíte česnek ve správnou dobu, zabráníte tak rozpadání jednotlivých stroužků. Zelenina pak vydrží déle, a navíc, co se týká samotného sběru, sklidit česnek, který se nerozpadá, bude o dost jednodušší. Kdy je tedy nejvhodnější čas na jeho sběr a jak ho nejlépe nasušit a skladovat?

Jak poznat, že je čas sklidit česnek

Vhodný čas poznáte jednoduše, ale nejdříve bude důležité, abyste věděli, jaký druh česneku máte na zahradě. Obecně lze říci, že česnek dozrává 16–36 týdnů po jeho výsadbě. Dále pak také bude potřeba rozlišit paličák od nepaličáku. U nepaličáků nevybíhají květní stvoly. Navíc jejich stroužky nejsou pravidelně uskupené. Čas sběru tedy poznáte podle toho, že mají 3–4 slupky a nať jim polehává. 

česnek

Paličák má stroužky česneku pravidelně rozmístěné. Co se týká opuštění záhonu, měli byste tak učinit v době, kdy má česnek 4–5 slupek a alespoň pět zbývajících dužnatých listů. Tyto podmínky je potřeba sledovat, abyste se neochudili o část úrody. Naopak také se sklizní neotálejte, jinak se česnekové palice začnou rozpadat, půjdou hůře vytahovat ze země a vydrží kratší dobu. Co se týká vytahování česneku ze země, většinou jde tento krok jednoduše. Pokud je tomu naopak, pomozte si například motykou či rýčem, ale pozor na to, abyste nepoškodili palice.

Sušení a skladování česneku

Dříve, než si česnek dopřejete v jídle, bude potřeba, abyste jej řádně prosušili. Listy se doporučují svázat například do copů, a to až po patnácti kusech. Poté jednotlivé copy rozvěste na místo, kam na česnek nedosáhnou sluneční paprsky, ale zároveň zde bude proudit vzduch. Sušení ve správných podmínkách trvá přibližně čtyři týdny.  

Kdy je nejlepší čas na sběr česneku, abyste nepřišli o úrodu?

Aby usušený česnek vydržel celý rok, můžete jej nechat viset v průvanu, například v průjezdu. Česnek však také můžete nechat viset ve spíži, pokud zde nemáte příliš vlhko a teplo. Určitě je vhodné pravidelné větrání. Skladovat jej můžete také ve sklepě, ale místo musí být suché a chladnější. Určitě česnek nevystavujte mrazu.

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Růže
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Růže aktuálně vyžadují vaši péči. Pokud ji dostanou, překvapí vás bujnou květenou

zavřít reklamu
×
Reklama