Kdy je nejlepší čas pro sklizeň cibule, abyste nepřišli o úrodu

autor Nikola Klementová publikováno 04.07.2023 05:00
cibule

Možná si nyní i vy pokládáte otázku, kdy je nejlepší čas sklízet cibuli? A jak ji vlastně správně sklidit? Veškeré potřebné informace vám rádi prozradíme.

Cibule patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, která tvoří základ pro mnoho omáček, polévek, ale také salátů. Co se však týká její sklizně, záleží na tom, jakým způsobem cibuli pěstujeme. V polovině července sklízíme cibule vypěstované ze sazečky. Přibližně o čtyři týdny později se sklízejí cibule pěstované ze semen. Jak tedy poznat, kdy je správný čas cibuli sklidit?

Jak poznat zralou cibuli

Jedním z příznaků, že je čas cibuli sklidit, je nať, která schne, ale krček zůstává čerstvý. Jistě bychom se sklizní otálet neměli, protože tak riskujeme, že o část úrody přijdeme. Předčasná sklizeň také není vhodná, protože dosoušení cibule je složitější a uskladněná by nevydržela tak dlouho. Rádi bychom však ještě zmínili, že byste nať před sklizní neměli ukrucovat ani stříhat. Co se týká sklizně, nebude potřeba, abyste používali motyku, protože cibule roste velmi mělce. 

cibule

Sklizeň cibule vypěstované ze semen, kterou jsme vysévali na záhon již na jaře, očekáváme přibližně po sto padesáti dnech. Jakmile nať u většiny rostlin polehává a slupky jsou typické žlutohnědé barvy, můžeme sklízet. Tato doba nastává v červenci až v září. Cibuli pěstovanou ze sazečky sklízíme tedy v červnu a červenci. I u této cibule platí pravidlo, že bychom ji měli sbírat podle barvy slupky a natě, která polehává a krček cibule je měkký. 

Skladování a sušení cibule

Po vyjmutí cibule ze země, byste ji měli nechat proschnout. A to nejlépe tak, že ji necháte položenou přímo na záhonech. Pokud chcete záhon dál využít, ideální jsou dřevěné bedýnky, kde cibule necháte proschnout. Tento proces trvá přibližně dva týdny. V případě, že hrozí deštivé počasí, uskladněte cibuli do bedýnek a uložte je do místnosti, kterou můžete pravidelně větrat. 

cibule

Přibližně po měsíci můžete suchou nať ukroutit a uložit například do sítí. Opět skladujeme v místnosti, která je chladnější a dobře větratelná. Pokud máte prostor a jste zvyklí česnek svazovat do copů, učiňte tak i s cibulí. Cibuli svazujte maximálně po patnácti kusech. Opět platí, že by cibule měla být před svázáním řádně proschlá.       

Mohlo by Vás zajímat

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama