Kdy je nejlepší čas pro sklizeň brambor, aby byla úroda bohatá

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.07.2023 05:00
brambory

Pokládáte si otázku, kdy je nejvhodnější doba pro sklizeň brambor? Protože už se nemůžete dočkat, až si vychutnáte nové brambory například ke grilovanému masu? Rádi vám prozradíme veškeré potřebné informace.

Brambory patří mezi naše základní potraviny, které jsou plné minerálních látek, ale také vitamínů. Navíc v kuchyni s nimi lze kouzlit na mnoho způsobů. Někteří mají rádi nové brambory například pečené ve slupce a omaštěné máslem s bylinkami. Využití jistě mají pestré. Věděli jste však, že vodu z brambor, kterou jste neosolili, lze využít také jako výživné hnojivo pro mnoho rostlin? Aktuálně klidně pro rajčata, papriky, ale také pro mnoho pokojových rostlin. A jak je to tedy s jejich sklizní? 

Rozhodující bude druh brambor

Je značný rozdíl, zda jste zasadili brambory velmi rané, rané či pozdní. Velmi rané bychom měli co nejrychleji zkonzumovat. Dozrávají devadesát až sto deset dnů po výsadbě. Co se týká pozdních brambor, musí být v půdě déle, aby dozrály. Dalším důvodem je také to, abyste je mohli uskladnit, a to klidně až do další sezony brambor. Brambory rané sklízíme po čtyřech měsících. Dále tu máme polorané, které sklízíme po čtyřech až čtyřech měsících a deseti dnech. Polopozdní potřebují až čtyři a půl měsíce. Pozdní až pět měsíců. 

brambory

Čas raných brambor je tu

Nejlepším signálem, který nám napoví, že je čas sklizně, je nať. Ta začne žloutnout, ale také klesat. Taková nať již dál neroste a delší ponechání brambor v půdě je již zbytečné. Důležité také bude, abyste brambory nesklízeli za deště či bezprostředně po něm. K vyrytí vám dokonale poslouží motyka nebo rycí vidle. Kvetoucí brambory můžete sklidit již během pár dnů, a to ihned, jakmile odkvetou. Jelikož rané brambory nemají vyzrálé slupky, obsahují značné vody, nedají se uskladnit na dlouhou dobu. Jsou tedy ideální k co nejrychlejší konzumaci. Před vyrytím se ujistěte, zda je úroda opravdu připravena ke sklizni. A to tak, že odhrnete půdu a zjistíte dostatečnou velikost hlíz.  

brambory

A kam s odstraněnými natěmi? Ty suché spalte, určitě je nedávejte na kompost. A ty ještě zelené nechte řádně vyschnout a také spalte. Nepodávejte je zvěři, protože nať obsahuje jedovaté látky.  

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Růže
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Růže aktuálně vyžadují vaši péči. Pokud ji dostanou, překvapí vás bujnou květenou

zavřít reklamu
×
Reklama