Červencové hnojení rajčat podpoří tvorbu květů, bohatou úrodu a odolné rostliny

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.07.2023 05:00
rajčata

Rajčata jsou klasikou, která nechybí na většině zahrad. Aby byly rostliny zdravé a bohatě plodily, bude potřeba, abyste jim dopřáli vydatnou výživu.

Výživné hnojivo je pro rostliny velice důležité, a to nejen kvůli tomu, aby bohatě plodily, ale také proto, aby byly zdravé a lépe odolávaly škůdcům. Navíc níže zmíněné hnojivo vás nebude nic stát. Je zcela zadarmo a obsahuje mnoho významných látek, které jsou potřebné k tomu, abyste sklízeli velkou úrodu. A pokud si hnojiva připravíte více, můžete jej nalít k paprikám a jiným rostlinám. Jak ho tedy připravit? A z čeho?

Hnojivo pro rajčata

Zmíněné hnojivo, které je pro rajčata prospěšné, je složeno z vody a listů rostlin samotných rajčat. A proč zrovna listy rajčat? Protože jsou přímo nabité živinami, které jsou pro rostliny významné. Obsahují draslík, který pomáhá rostlinám ve snadnějším transportu vody a živin skrze rostlinná pletiva, a to od kořenů až po vrcholky. Pokud ho mají nedostatek, můžete si všimnout modrozeleného zbarvení, ochabnutí rostliny, ale i nažloutlých skvrn. Pokud budou mít rostliny dostatek tohoto prvku, budou odolnější a také budou lépe prospívat. Listy dále obsahují vitamíny, ale i betakaroteny. 

listy rajčat

K rajčatovým listům doporučujeme přidat sušené vaječné skořápky, které navíc půdě, ale i rostlinám dodají potřebný vápník. Obecně lze říci, že vápník zajistí lepší vstřebávání důležitých živin a lepší hydrataci. Navíc díky němu budou rostliny lépe odolávat houbovým a jiným chorobám. A jak poznáte, že má rostlina nedostatek vápníku? Nejdůležitějším příznakem jeho nedostatku je pomalý růst, ale také deformace listů a stonků.

Jak připravit hnojivo z listů a skořápek

Nezapomínejte, že je nutné, abyste na přípravu hnojiva použili pouze zdravé listy. Ty plesnivé či jinak nemocné spalte. Určitě je také neházejte na kompost. Nyní si vezměte nádobu, například desetilitrový kýbl, ale klidně také pětilitrový kýbl z plastu a umístěte do něj, přibližně do půlky, nasekané či nalámané větvičky a listy. Poté pod okraj dolijte dešťovou vodu. Ta je totiž pro rostliny nejlepší. Poté nádobu přikryjte a odložte ji na slunce, a to alespoň na jeden týden. Každý den obsah promíchejte. Mezi tím si nastřádejte skořápky z pěti vajec, umyjte je a nasušte. 

vaječné skořápky

Po uplynulé době přeceďte jeden litr hnojiva a smíchejte jej s deseti litry vody. Poté přidejte na prach rozemleté skořápky a aplikujte k rajčatům.

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama