Zaštipování paprik je velice důležité: Zvýšíte tak úrodu lahodných a velkých plodů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.07.2023 05:00
papriky

Zaštipovat papriky? Nebo nezaštipovat papriky? To jsou nejčastější otázky pěstitelů této vynikající zeleniny. Odpověď je tedy jasná, zaštipování se vyplatí z mnoha důvodů.

Druhá otázka zní, jak papriky správně zaštipovat? Papriky sice nepotřebují tak striktní zaštipování jako rajčata, ale stále je potřeba udržet vzrostlé rostliny vzdušné. Pokud budou silně rozrostlé a olistněné, budete riskovat vznik plísňového onemocnění. Jak tedy na správné zaštipování paprik, které bude pro rostliny prospěšné? 

Papriky udržujte vzdušné

Jednou z možností, jak udržovat papriky zdravé, je likvidace spodních listů. Veškeré listy, které leží na zemi, odštípněte. Nezapomínejte také na ty listy, které tvoří husté olistnění a rostlina kvůli lístkům nemá dostatek vzduchu u kmene. Někteří pěstitelé, kteří mají papriky velmi rozrostlé, zaštipují celé větvičky, které brání v proudění vzduchu. Dalším způsobem, jak podpořit vyšší úrodu, je zaštipování vrcholku rostliny. Tento krok se však provádí až u rostliny, která má alespoň třicet centimetrů. 

papriky

Jistě se také vyplatí vyštipovat květy, ale tento krok doporučujeme učinit až od srpna. A kolik květů je správné vyštípnout? To už pak záleží na odrůdě. Obecně se ale snažte, aby přibližně od srpna zůstávaly na paprikách plody dorostlé do přibližně poloviny své velikosti. Tak podpoříte zdravé a velké plody, protože se rostlina nebude soustředit i na výživu květů, ale dodá ji plodům.

cigarety

Pozor na škůdce

I když otrháte zbytečné listy, které zabraňují proudění vzduchu, zaštípnete vrcholek každé rostliny, není jistotou, že se škůdci na rostlinách neobjeví. Především pak molice nebo mšice. V takovém případě si připravte postřik z tabáku, který na tento savý hmyz funguje. Myslet byste měli také na pravidelné hnojení paprik, které zajistí nejen vynikající plody, ale pomůže rostlinám lépe odolávat škůdcům a mnohým chorobám. Skvělým hnojivem je slepičí trus, zákvas z kopřiv, kostivalu, ale i hnojivo z droždí smíchané s popelem. Pokud tedy dáváte přednost přírodním hnojivům, jistě máte z čeho vybírat.

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

zavřít reklamu
×
Reklama