Jak jednoduše předejít krčkové hnilobě u cibule, ať nepřijdete o úrodu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.07.2023 05:00
cibule

Pěstujete cibuli a už se nemůžete dočkat, až si ji vychutnáte například v guláši? Tuto radost vám však může zkazit krčková hniloba, kterou není radno podceňovat. Jak této chorobě předcházet?

Cibule se řadí mezi základní suroviny, které mají v kuchyni velmi pestré a široké využití. Přidáváme ji jako základ omáček, můžeme ji obalit v trojobalu a připravit cibulové kroužky, dokonce i koláč je z ní lahodný. Cibuli také můžeme najemno nasekat, polít medem a nechat půl hodiny odstát. Vzniklou tekutinu využíváme při kašli či bolesti v krku. Ovšem u této aromatické zeleniny lze také využít slupky, které běžně vyhazujeme do koše. Pokud je necháte určitý čas macerovat ve vodě a přidáte například popel nebo droždí, získáte skvělé hnojivo pro okurky, rajčata či papriky. Obecně lze říci, že využití mají opravdu pestré. Proto bychom celou úrodu měli bránit před krčkovou hnilobou. 

Krčková hniloba je zrádná

Krčková hniloba se může projevit okamžitě po sklizni, ale také během uskladnění. Cibule začne zahnívat, sesychat a objeví se na ní černé flíčky. Hniloba se u cibule projevuje postupně, většinou pak od vrcholu. A když cibuli rozkrojíte, všimnete si tmavě zbarveného středu. Krčkové hnilobě lze zabránit, ale bohužel lze také koupit sazečky, které jsou již infikované a hniloba se naplno projeví buď po sklizni či až po uskladnění. Jelikož původce onemocnění cibulí v půdě zůstává klidně i několik let, není vhodné další rok cibuli pěstovat na stejném záhoně. 

cibule

Cibuli sklízejte správně

Pokud však sklizeň obecně shrneme, měli byste ji provádět za suchého počasí, nikoli po dešti ani před deštěm. Co se týká vyrytí ze země, doporučujeme, abyste nepoužívali motyku ani rycí vidle, a to z toho důvodu, abyste cibuli nepoškodili. Po vytažení ze záhonu je nikam neuklízejte a už vůbec cibule neskládejte na sebe. Nechte je jednoduše ležet na záhoně. Po přibližně jednom týdnu, odložte cibule do dřevěných bedýnek nebo je svažte či z nich upleťte cop, a to maximálně po deseti kusech. Poté je zavěste nebo odložte na místo, kde proudí vzduch, nejlépe do průjezdu pod střechu. Cibuli nesušte na přímém slunci.

Jak předcházet krčkové hnilobě?

Doporučujeme, abyste cibuli nenechávali zbytečně dlouho v záhonech. Jakmile začne u dvou třetin rostlin polehávat nať, vytáhněte ji. Dále pak, jak už jsme zmínili, bude důležité, abyste cibuli před uskladněním usušili. Pokud budete chtít odstranit natě, je vhodné, aby byly řádně proschlé. Sklizeň provádějte tehdy, když je půda suchá. Jelikož můžete koupit sazečky již infikované, před výsadbou popřemýšlejte o moření. To platí i pro semena. Pozor si dávejte také na nevhodnou dobu hnojení cibule. Pokud ji přehnojíte dusíkem, hrozí vznik hniloby.    

Mohlo by Vás zajímat

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama