Jak správně prořezat levanduli, aby příští rok bohatě kvetla? A jak ji využít?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.07.2023 05:00
levandule

Levandule zdobí nejednu zahradu, možná právě i tu vaši. Aby ji však zdobila i v příštím roce, a to mnohem bujněji, bude důležité, abyste ji nyní poskytli správný řez.

Levandule lékařská (Lavender officinalis) je nádherná bylina a opadavý polokeř z čeledi hluchavkovitých, která vykvétá v červnu záplavou drobných omamně vonících fialových kvítků. Díky obsahu až 150 přírodních bioaktivních látek má široké spektrum léčivých účinků a díky své typické neodolatelné vůni a látkám v ní obsažených nachází široké možnosti využití v kosmetickém i potravinářském průmyslu. Pro pěstování levandule lékařské je naprosto klíčové rostlinu ve správném období prořezat tak, aby v dalším roce měla správný tvar, hustotu a velký počet kvítků.

Jak na správný prořez levandule 

Levanduli je třeba prořezat nebo prostříhat dvakrát ročně, první řez se provádí na jaře, nejlépe v dubnu, kdy už nehrozí mrazíky. Řez se provádí nad úrovní pupenů a vyrašených lístků do jedné třetiny rostliny tak, aby na jednom stonku byly alespoň čtyři pupeny. Při této úpravě je také třeba rostlinu tvarovat, aby v době rozkvětu vypadala jako koule hýřící záplavou květů. Další prořez se provádí v době kvetení, tedy v červnu a červenci nebo až po odkvětu, kdy je třeba odstranit uschlé stonky s květy. 

levandule

Pokud bude tento zásah odborně  proveden, levandule vás v září odmění dalšími květy. Při každém zástřihu je také třeba odstranit suché a odumřelé části rostliny. V žádném případě není doporučován zástřih až do dřeva, který by rostlině uškodil. Ze sklizených květů levandule lze vyrábět sirupy, masti, oleje nebo tinktury, které mají nádhernou fialovou barvu.

Jak připravit levandulovou mast

Na přípravu levandulové masti bude potřeba 250 g sádla nebo bambuckého másla a hrst levandulových květů. Ve vodní lázni tuk rozpusťte, přidejte květy levandule a obsah nechte 24 hodin odstát. Po uplynulé době opět zahřejte a přelijte přes jemné sítko do vymytých sklenic se vzduchotěsným uzávěrem. 

levandulový olej

Příprava levandulového oleje

K přípravě je ideální použít olivový olej za studena lisovaný, může být také slunečnicový, a to nerafinovaný. Na zvolené množství oleje použijte takové množství levandule, aby byly květy celé ponořeny (je lépe je předsušit, aby jste se vyhnuli možnému plesnivění). Nechte macerovat na temném místě tři týdny. Lahev doporučujeme každý den protřepat. Po uplynutí této lhůty přeceďte přes jemné plátno a plňte do lahví nebo sklenic. Olej můžete využít do salátů, pomazánek, ale také do moučníků. Je velice lahodný. 

 

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama