Červencové zaštipování petúnií zajistí záplavu květů po celé léto

autor Nikola Klementová publikováno 20.07.2023 05:00
petúnie

Na pěstování petúnií není nic složitého, ale i tak se stává, že se některým z nich nedaří. Jak tedy díky zaštipování docílit toho, že vás petúnie potěší obrovskou záplavou květů?

Petúnie, ale také muškáty a surfínie u nás patří k velice oblíbeným květinám, které zdobí terasy, balkony, ale také parapety domů či bytů. Již u našich babiček byly tyto květiny velice oblíbené. A svou oblibu si uchovaly až dodnes. Není se čemu divit, protože jejich nádherné barevné květy umí zkrášlit okolí vašeho domu. 

Zaštipování, ale také živiny jsou důležité

Petúnie kladou větší nároky na zeminu, proto je nejlepší, když je budete pěstovat ve speciálním substrátu, který je pro ně určený. Jelikož se řadí k mírně kyselomilným rostlinám, vyhovující je pro ně pH mezi 6 - 6,5. K bohatému květenství a bujnému růstu potřebují také živiny. Především pak hořčík, železo a vápník. Aby rostlina dokázala absorbovat živiny v plné míře, bude důležité, aby měla pH, které je pro ni nejlepší.

petúnie

K hnojení lze využít speciální hnojivo na petúnie, ale také můžete hnojit pomocí domácích surovin – více v minulém článku. Mimo správné zeminy a výživy, bude také nutné, abyste truhlíky s květinami umístili na správné místo. Petúnie milují slunce, proto je vhodné, abyste je umístili na slunné stanoviště. Pokud mají stín, pokvetou velmi málo, navíc se jejich zelené části začnou vytahovat. Co se týká zálivky, dodávejte ji každý den. Substrát by neměl být proschlý, ale zároveň ani přemokřený. Určitě také dbejte na drenážní vrstvu v květináči. 

Jak zaštipovat petúnie

Ze všeho nejdůležitější u zaštipování petúnií je, abyste zaštipovali uschlé květy. Rostlina se pak nebude snažit vytvářet semena, aby se rozmnožila pro nadcházející sezonu a nebude se tak vysilovat. Což podpoří rozrůstání větviček, na kterých se vytvoří nové květy. Pokud ale budete chtít rostlinu zmenšit a vytvarovat, bude potřeba, abyste počítali s tím, že petúniím oddálíte kvetení. Na druhou stranu lze říci, že podpoříte bohaté rozvětvení, což znamená, že vás rostlina opět odmění bohatým květenstvím. Pokud nepotřebujete rostliny formovat či je zkracovat, pravidelně zaštipujte ovadlé či suché květy, a to větvičky pod květem, tak je podpoříte k dalším květům.    

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Orchidej
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co nyní udělat s orchidejí, aby nás potěšila bujnou záplavou květů a zdravými listy

zavřít reklamu
×
Reklama