Zahrádkáři upozorňovali před tímto domácím hnojivem. Někteří neposlechli a teď mají po úrodě

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.07.2023 14:02
rajčata

Všichni pěstitelé víme, že rostliny ke svému růstu potřebují pravidelné hnojení. Jenže ne všechna hnojiva působí na rostliny blahodárně.

Pravidelné hnojení podpoří rostliny ve zdravém růstu, zajistí lepší odolnost vůči chorobám a škůdcům, ale také sílu pro tvorbu plodů. Díky hnojení dosáhneme úspěchu a bohaté sklizně. Bohužel však ne všechna hnojiva jsou pro rostliny tak užitečná, jak mnoho zahrádkářů tvrdí. Například zákvas z kopřiv či slepičího trusu jsou pro rostliny ideální. Skvělou možností jsou také cibulové slupky, popel, ovesné vločky, škrob, droždí či banánové slupky. Stále nám tu ale zůstává jedna ingredience, kvůli které pěstitelé ohrožují svou úrodu. O jaké surovině je řeč?

Surovina, která se nevyplácí dávat k zelenině

Nebudeme vás déle napínat. Surovina, o které je zmínka, je obyčejný cukr. Ten může být prospěšný, dokonce u rostlin ovlivňuje absorbování tekutiny, ale ne u všech. Ideální je pro řezané květiny ve váze, ale například pro rajčata, okurky, papriky či jinou zeleninu, nebude tak prospěšný.

cukr

Možná už jste také slyšeli, že pokud k rajčatům přidáte droždí, vodu a cukr, zelenina bude mít sladší a výraznější chuť. Musíme však nesouhlasit. Pokud budete přidávat cukr do zálivky, přilákáte leda tak mravence. A ti, jelikož žijí v jedné symbióze s mšicemi, se brzy na rostlinách objeví také. Nehledě na to, že sladká zálivka přiláká slimáky, kterých je v letošním roce opravdu mnoho. Dále riskujete růst mikrobů. Pokud jich bude v půdě mnoho, mohou se objevit plísně, které naopak úrodu zničí. 

Cukr ano, ale ne na zahradu

Cukrovou zálivku smíchanou s droždím můžete využít pro hnojení domácích rostlin. Takové hnojivo je cenné díky obsahu glukózy, která zajišťuje důležité procesy v rostlinách a stimuluje jejich fotosyntézu. I tak byste to s cukrem neměli přehánět, aby se na povrchu substrátu neobjevila plíseň. Stačí vám 1 lžíce cukru a 1 litr dešťové vody.

kopřivy

Čím zahradní rostliny hnojit

Rostliny potřebují především draslík, dusík, fosfor a vápník. Jedná se o důležité prvky, díky kterým zdravě porostou a budou bohatě plodit. Jak už jsme zmínili, ideální je zákvas ze slepičího trusu, ale také z kopřiv. Vhodné jsou i vaječné skořápky. Koupit však můžete i speciální hnojiva, ale kupte taková, která jsou na přírodní bázi. Chemická hnojiva jsou připravena z anorganických solí, které při častém používání degradují zeminu a znehodnocují chuť plodin.  

    

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

zavřít reklamu
×
Reklama