Efektivní ochrana paprik a rajčat před plísněmi

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.07.2023 05:00
papriky

Papriky, ale také rajčata máme rádi skoro všichni. Navíc je lze využít na mnoho způsobů. Abyste se však těšili z bohaté úrody, bude potřeba, abyste rostliny chránili před plísněmi.

Sezóna zahradničení je v plném proudu a každý pěstitel se snaží o to, aby sklidil co největší úrodu. Aby tomu tak opravdu bylo a mohli jsme z rajčat či paprik připravit mnoho vynikajících dobrot, bude důležité, abychom rostliny chránili před škůdci a plísněmi. Mimo ochrany, rostlinám také dopřejte pravidelné hnojení, a to i nyní, kdy dozrávají plody. Vhodná jsou hnojiva na přírodní bázi, například zákvas z kopřiv či slepičího trusu. Nezapomínejte je však hodně ředit, abyste nepopálili kořeny. 

Ochrana rostlin je velice důležitá

Preventivní ochrana je vždy jednodušší, než řešit vzniklé potíže. Nejde tedy jen o to, že nás choroby dokáží pořádně rozčílit, ale ony také mohou celou úrodu zničit. A právě nyní, kdy plody dozrávají, bude ochrana rostlin velice důležitá. Okurky před plísněmi dokonale ochrání mléčný postřik, rajčata a papriky ochrání jedlá soda. Ta je k ochraně rostlin velice účinná. Jedlá soda je přímo vynikajícím produktem, který dokáže neutralizovat pH a díky této vlastnosti zabraňuje vzniku a rozšiřování plísní.

Jak se plíseň projevuje

Plíseň šedá se nejčastěji projevuje jako šedé zbarvení na listech a mimo paprik a rajčat, napadá také broskve. Druhá, a to velmi rozšířená plíseň zvaná bramborová, je snad nejobávanější. I když nese název bramborová, napadnout může nejen samotné brambory, ale i ostatní rostliny, neboť se její spory rády šíří vzduchem. 

rajčata

Bohužel plíseň bramborová je velmi záludná a v počátcích se projevuje velmi nenápadně. Listy začínají schnout a vypadají, jako by je spálily sluneční paprsky. Ze všeho nejdříve napadené části odřízněte nebo odtrhněte a vyhoďte je do popelnice nebo spalte. Nesnažte se zasažené části zachraňovat, protože plíseň nenapadá pouze rostliny, ale také samotné plody.

Preventivní postřik na plíseň

Skvělým prostředkem proti plísním je jedlá soda. Avšak není jediná, využít lze také cibulové slupky, které mají dokonalé fungicidní vlastnosti a jako prevence působí téměř dokonale. Stačí vám čtyři hrsti slupek, dva litry vody a hrnec. Slupky nechte jeden den louhovat, poté patnáct minut povařte a nechte vychladnout. 

jedlá soda

Tekutinu přelijte přes jemné síto a nalijte do lahve s rozprašovačem. Postřik z jedlé sody připravíte z jedné lžíce rostlinného oleje, jedné lžíce jedlé sody, 20 gramů jemného mýdla, například žlučového a veškeré suroviny rozmíchejte v pěti litrech vody. Aplikujte na rostliny i ze spodní strany listů. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení paprik a rajčat. Papriky jsou náročné na živiny.     

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama