Jak se efektivně zbavit slimáků: Přilákejte a udržte na zahradě ježky, ti si s nimi poradí

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.08.2023 05:00
ježek

Slimáci jsou nemilosrdní a rádi si pochutnají jak na zelenině, tak i na šťavnatých listech rostlin. Zbavit se jich však můžete pomocí ježků. Stačí je jen přilákat na svou zahradu.

Již od května, kdy vysázíme nové sazenice, začínají nemilosrdní slimáci nalézat na zahrady. Bohužel se na nic nedívají a spořádají vše, co je šťavnaté a lahodné. Pokud jste již vyzkoušeli všechny možné způsoby, například květiny či byliny kolem záhonů, chemické prostředky, kávu, vaječné skořápky a stále bez úspěchu, přilákejte na zahradu ježky. Pro ně jsou obtížní plži velkou lahůdkou. Ovšem, aby se u vás ježci zabydleli, bude potřeba, abyste jim zajistili perfektní a bezpečné útočiště. 

Jak se zbavit slimáků

Nejznámějším druhem je takzvaný plzák španělský. Svá vajíčka klade na vlhká a tmavá místa, proto doporučujeme, abyste nikde nenechávali ztrouchnivělé dřevo a jiné předměty. Španělák, jak jej mnozí zahradníci přezdívají, není jediný, který se na vaší zahradě může objevit. Narazit také můžete na slimáka největšího či popelavého s tmavými pruhy. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit slimáků, je jejich sběr. Jenže ne všichni máme chuť, a především čas, každý večer chodit se sklenicí po zahradě a sbírat slimáky. Dalším způsobem a také efektivním, je pořízení kachem, které slimáky spořádají. Posledním způsobem je nalákání ježků na zahradu. A jak vlastně ježky na zahradu nalákat a udržet je tam?

slimák

Jak přilákat ježky na zahradu

Je pravdou, že si snad každý zahrádkář přeje, aby na své zahradě měl ježka. Protože tento malý, plachý a krásný společník dokáže zahradu zbavit nejen slimáků, ale i různých housenek, některého hmyzu a tu a tam si také pochutná na myšce. Bohužel však, pokud máte na zahradě pejsky či kočky, ježci se u vás nezabydlí. V případě, že máte zahradu celou oplocenou, bude potřeba umožnit ježkům přístup. To znamená, že by v plotě měla být alespoň patnácticentimetrová díra. 

ježek v úkrytu

Také bude potřeba, abyste jim zajistili bezpečný úkryt. Bohatě postačí hromádka větviček, suchá tráva nebo listí. Pokud budete chtít, můžete pod klestí či lupeny umístit dřevěný domek, kam se ježek či ježci schovají. Čím klidnější a stinnější místo zvolíte, tím lépe.   

Pomozte ježkovi přežít zimu

Jelikož ježek prospí celou zimu, bude potřeba, aby se dostatečně vykrmil. Takže pokud mu k jeho příbytku umístíte mističku s vodou a nějaké dobré pochutnání, například kočičí či psí granule, ale také nějaký sušený hmyz, bude se u vás cítit skvěle a vy jej zachráníte před zimou. Jakmile se na jaře vzbudí, odmění vás svou službou. Určitě ježkovi nepodávejte ovoce nebo mléko, které je pro něj těžko stravitelné.  

Mohlo by Vás zajímat

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama