Srpnové hnojení paprik: 2 účinná hnojiva, která podpoří zdraví rostlin, nakvétání a dozrávání

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.08.2023 05:00
papriky

Jak je známo, papriky patří mezi velmi náročné rostliny, které potřebují velké množství živin. Proto je důležité, abyste je hnojili až do sklizně.

Stejně jako okurky, patří také papriky mezi rostliny první tratě, které před vysazením preferují řádně prohnojenou půdu. U tohoto kroku však nekončíme, neboť papriky vyžadují pravidelnou dodávku živin, aby zdravě rostly, ale také bohatě plodily. Čím tedy aktuálně přihnojit papriky, abychom podpořili dozrávání plodů a nové květy? Máme pro vás dva tipy na vydatná hnojiva. 

Správná péče zajistí lahodné plody

Mimo pravidelného hnojení, potřebují papriky také pravidelné zalévání. Ideální bude, pokud je zalejete alespoň čtyřikrát týdně. Co se týká paprik ve skleníku, zalévejte je každý den. Pozor ale v chladnějším období nebo tehdy, když prší. Rostliny nesmí stát v kalužině. Pozor také na teplotu vody, nesmí být studená. 

papriky

A posledním kritériem pro bohatou úrodu a lahodné plody, je dostatečná výživa. Pokud máte kompost, hnojte kompostem. V případě, že jej nemáte, zvolit můžete domácí hnojiva, která zmíníme níže. Doporučujeme, abyste nyní paprikám dopřáli hnojivo bohaté na draslík, neboť plody po něm rostou rychleji. Která hnojiva jsou ideální?

Hnojení popelem a droždím

Na tuto kombinaci nedáme dopustit. Popel působí dezinfekčně a navíc obsahuje řadu živin prospěšných pro papriky. Droždí obsahuje především draslík, fosfor a hořčík. Co se týká obsahu popela, najdeme v něm fosfor, draslík, hořčík a vápník. Příprava hnojiva z těchto ingrediencí není složitá. Připravte si 300 gramů popela, 3 kostky droždí a jeden litr vody.

popel

Voda by neměla být studená a v žádném případě horká. Odstátá voda bude ideální. Nejdříve co nejvíce rozdrťte popel a nasypte ho do vody, poté přidejte nalámané droždí a promíchejte. Nechte odstát alespoň tři hodiny nebo do druhého dne. Po uplynulé době tekutinu zamíchejte a přeceďte. Dále hnojivo nalijte do konve o deseti litrech, dopusťte ji vodou a aplikujte k paprikám do předem zvlhčené půdy. Hnojte každé dva týdny.

Hnojivo z banánových slupek

Hnojivo z banánových slupek obsahuje draslík, fosfor, železo, hořčík i vápník. Jednoduše řečeno látky, které budou pro papriky prospěšné. Než však začnete s přípravou, doporučujeme, abyste slupky zbavili co nejvíce pesticidů. To znamená, že smícháte jeden litr vody se dvěma lžícemi jedlé sody a lžící octa, do tekutiny namočte na pár minut slupky. 

banánové slupky

Poté slupky vysušte v sušičce na ovoce nebo v troubě a rozemelte je buď v hmoždíři nebo v mixéru. Následně smíchejte čtyři lžíce prášku ze slupek a jeden litr odstáté či dešťové vody. Tekutinu zamíchejte a nechte dva dny na teplém místě odstát. Poté nalijte do desetilitrové konve, kterou dopustíte odstátou či dešťovou vodou a aplikujete na předem zvlhčenou půdu.  

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Opravdu účinný postřik, který ochrání rybíz a jiné rostliny před mšicemi

Lopatkovec
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

Hřbitov
publikováno 8. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Temný turismus: Je libo strávit dovolenou na místě tragédie?

zavřít reklamu
×
Reklama