Hnojivo z droždí je nedoceněným pokladem pro rostliny: Jak jej připravit, aby bylo opravdu účinné

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.08.2023 05:00
hnojivo z droždí

Droždí je skvělou surovinou, kterou využijeme nejen v kuchyni při pečení dobrot, ale také na zahradě. A to díky jeho obsahu, který je pro rostliny ideální.

Možná i vy patříte k lidem, kteří rádi hnojí zeleninu, ale i rostliny přírodním způsobem. Chemická hnojiva jistě účinkují, ale jelikož se mnoho z nich vyrábí z anorganických solí, při častém používání degradují půdu. Navíc mohou za nevýraznou chuť plodin. Věřte, že s pomocí levného a nenápadného droždí, můžete zajistit bohatý výnos a lahodnou zeleninu. A nejen to, droždí můžete nabídnout i domácím rostlinám, které si na něm rádi pochutnají. Pak vás potěší krásnými květy či jasně zelenými listy. 

Hnojivo z droždí

Někdo rád zvolí průmyslově vyráběná hnojiva, protože ví, co přesně obsahují. Někdo zase rád zvolí hnojiva, která připravíme z domácích surovin, protože jsou k půdě, ale i ke zdraví uživatele bezpečná. My rádi volíme druhou možnost, neboť si rádi pochutnáme na plodech, u kterých víme, co obsahují. Jelikož máme hnojivo z droždí vyzkoušeno, rádi jej doporučujeme dále. Hnojivo z droždí občas obohatíme popelem a rajčata, okurky, ale i papriky rostou krásně. Určitě ale záleží na každém z nás, jaký způsob hnojení zvolí. 

rajčata

Abychom se zmínili o složení tohoto hnojiva, kvasnice obsahují vitamíny skupiny B, cholin, kyselinu pantothenovou, ale také vápník, železo, draslík, hořčík, fosfor, sodík, selen a další. Co se však týká množství vody a droždí, existují různé poměry obou surovin. Určitě ale jedna jediná kostka droždí v deseti litrech vody nebude dostačující. A už vůbec ne v horké vodě. Mnoho živin tímto způsobem zničíte. A co se týká cukru, nedoporučujeme jej, neboť si na záhony jistě nechcete přilákat slimáky a mravence. Tolik z vlastní zkušenosti.   

Jak namíchat hnojivo z droždí

Připravte si pět kostek droždí a rozmíchejte je v jednom litru vlažné vody. Tekutinu nalijte do jeden a půl litrové lahve, zavíčkujte a řádně protřepejte. Následně víčko odšroubujte a přikryjte pouze gázou. Takto připravený základ nechte na teplém místě dva dny kvasit. Po uplynulé době obsah promíchejte a nalijte do konve o deseti litrech. Dopusťte ji vodou, určitě ne kohoutkovou, ale odstátou či dešťovou a aplikujte k rostlinám do předem zvlčené půdy. Hnojivo můžete použít pro zeleninu, jahody, orchideje a další domácí květiny. Také pro muškáty, růže a levandule bude vhodné.  

Mohlo by Vás zajímat

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

zavřít reklamu
×
Reklama