I cukety si zaslouží výživné hnojivo, aby plodily až do podzimu: Čím je nyní pohnojit

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.08.2023 05:00
cukety

Cukety máme rádi snad všichni. Abychom si však užili bohatou úrodu, bude potřeba, abyste rostlinám věnovali péči a pravidelně je hnojili.

Pokud preferujete zelené hnojení, máme pro vás tip, čím přihnojit cukety, aby zdravě rostly a bohatě plodily. I když cukety nejsou náročné na péči, určitě potřebují pravidelný přísun živin. Nezapomínejte také na pravidelnou zálivku, a to každý druhý den. Čím tedy aktuálně nejlépe hnojit cukety? 

Čím cukety hnojit, aby plodily mnohem déle

Cukety, obecně jako každá jiná rostlina, potřebují pravidelné dodávání živin. V době kvetení a dozrávání plodů, rostliny ocení především draslík. Ten zvyšuje odolnost rostlin vůči některým chorobám, ale také škůdcům. Pokud máte kompost, můžete cukety hnojit tímto způsobem. Ovšem dalším skvělým hnojivem jsou kopřivy. Ty jsou plné blahodárných látek, například fosforu, zinku, draslíku, dusíku, železa, ale také vitamínů B a dalších. Ke kopřivám však také můžete přidat popel nebo kostival. 

Jak připravit kopřivové hnojivo

Kopřivy jsou nevítaným plevelem, tudíž je natrháte snad všude – za plotem, na zahradě či u lesa. I když budou mít kopřivy květy, utrhněte je a před namáčením je odstřihněte, abyste neriskovali jejich rozrůstání v záhonech. Poté si připravte plastový kýbl, například o deseti litrech a do půlky nádoby dejte nasekané kopřivy. Čím více je nasekáte, tím dříve zkvasí. Dále kýbl dopusťte dešťovou vodou, a to až pod okraj. Následně nádobu odložte na teplé místo. Každý den tekutinu promíchejte. 

kopřivy

Po deseti dnech až dvou týdnech bude kopřivová jícha připravena k použití. Proces kvašení sice trvá, ale rozhodně stojí za to. Prodloužíte tak dobu kvetení a užijete si plody mnohem déle. Co se týká aplikace hnojiva, bude potřeba, abyste jej silně zředili, neboť je velmi silné a mohlo by spálit kořeny. Držte se tedy poměru 1:10 – hnojivo a dešťová voda. Jíchu lze použít i na rajčata, papriky, okurky a mnoho dalších. 

Ochranný postřik na cukety

Je také vhodné, abyste preventivně chránili cukety před vznikem plísně. Stačí čtyři hrsti cibulových slupek povařit v půl litru vody a nechat je do druhého dne vychladnout. Poté je přeceďte a smíchejte s jedním litrem dešťové vody a aplikujte na rostliny. Mnoho zahrádkářů jako prevenci doporučuje postřik z mléka. Stačí smíchat jeden litr mléka a jeden litr vody, mléko určitě víc neřeďte. Někdy se však také stává, že zahnívají špičky plodů, proč tomu tak je? O tom jsme se zmínili již v minulém článku.    

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

zavřít reklamu
×
Reklama