Papriky zaštipovat, či nezaštipovat: Jak je to správně, abychom měli rostliny bez chorob

autor Nikola Klementová publikováno 08.08.2023 05:00
papriky

Papriky patří mezi rostliny první tratě, proto bychom je měli vysazovat do předem prohnojené půdy. Navíc bychom je měli přihnojovat i nadále, ale u hnojení a zalévání nekončíme. Jak je to se zaštipováním, abychom docílili velké úrody?

O své rostliny a zeleninu se jistě správně a rádi staráte. Celkově se pro svou zahradu snažíte udělat vše, abyste sklidili co největší úrodu. To je samozřejmě pochopitelné a snaží se tak každý pěstitel. Pokud se ptáte, zda zaštipovat, nebo nezaštipovat papriky, máme pro vás jednoduchou odpověď. Držte se několika kroků a těšte se z lahodných plodů.

Zaštipovat, či nezaštipovat

Existuje mnoho názorů, které se také mohou lišit. Někdo papriky zaštipuje, aby podpořil rozvětvení keře, a to tehdy, když jsou rostliny malé. Jiní zase papriky nezaštipují. Je však známo, že papriky nepotřebují každotýdenní vyštipování jako rajčata. Tyto rostliny však nemusíte zaštipovat vůbec, pokud je tedy nechcete rozvětvit. Co je ale rozhodně žádoucí, tak je otrhání listů, které leží na zemině a několik listů nad nimi. Ty spodní je nutné odštípnout, aby vlivem vláhy nezačaly plesnivět. Papriky by také neměly být příliš silně olistněné, abyste podpořili cirkulaci vzduchu kolem rostlin a předcházeli jste tak vzniku plísně. 

papriky

Nutno však také dodat, že příliš velké zaštipování či otrhávání listů nedoporučujeme, neboť rostlina i skrze listy přijímá živiny a pomocí nich dýchá. Co ale považujeme za žádoucí a sami tento krok činíme, je odštipování květů, a to nejlépe v druhé polovině srpna. Rostlina tak nemusí vynaložit sílu do zrání dalších plodů, ale bude se soustředit na již vzniklé plody.  

Kontrolujte stav plodů paprik

Velmi často se stává, že se na plodech paprik objevují hnědé plošky, především pak kolem špiček. Ne vždy se ale jedná o houbové onemocnění, neboť tento problém ve většině případů souvisí s nedostatkem vápníku v půdě. Rádi bychom ale dodali, že vápníku v půdě může být dostatek, ale vlivem přílišné zálivky či velké tvorby plodů, nemusí být dostupný rostlinám. 

paprikyVhodné tedy bude, abyste poškozené plody ihned odtrhli, protože přes poškozenou stěnu mohou choroby jednoduše vniknout. Dále také neváhejte a aplikujte vápníkové listové hnojivo. Nanášejte ho tehdy, když neprší a nesvítí slunce. Roztok by měl být vlažný, nikoli studený. Také nezapomínejte čas od času půdu na povrchu provzdušnit a rostliny pravidelně hnojit, protože papriky jsou velmi náročné na živiny. 

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

zavřít reklamu
×
Reklama