Jak zabránit praskání plodů rajčat: Pomůže včasná sklizeň a další důležité kroky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.08.2023 05:00
Jak zabránit praskání plodů rajčat: Pomůže včasná sklizeň a další důležité kroky

Máte obrovskou radost z letošní úrody? Co vám ale zaručeně tento pocit pokazí, tak je pohled na popraskaná rajčata? Usmějte se, máme pro vás několik účinných řešení, jak praskání zabránit.

Praskání plodů rajčat nepotěší žádného pěstitele. I když se nejedná o houbové onemocnění, škůdce či viry, rozpukaná rajčata musíme okamžitě sníst či zpracovat. I když plody prasknou, neztrácejí na své vynikající chuti. Je ale potřeba je sklidit téměř okamžitě, neboť pukliny během krátké doby začnou plesnivět a v takovém případě můžete rajčata vyhodit.   

Co způsobilo praskání rajčat

Mezi hlavní příčiny, proč rajčata praskají, patří nepravidelná zálivka. Přesněji řečeno – pokud je půda suchá a následně ji dopřejete velké množství zálivky, rostlina se s ní nedokáže vypořádat a plody praskají. Na vině však nemusí být pouze nevyrovnaná zálivka, ale také vydatné deště, které momentálně panují. Bohužel však nikdo z nás nedokáže odhadnout, jaké léto bude, proto je vhodné, a to již před nákupem sazenic či semen, abyste pořídili méně náchylné odrůdy, například Parto, Tipo a mnoho dalších.   

Jak zabránit praskání plodů rajčat: Pomůže včasná sklizeň a další důležité kroky

Jak zabránit praskání rajčat

Jedním ze způsobů, jak zabránit praskání, je včasná sklizeň plodů. Nenechávejte je na rostlině zbytečně dlouho. A to v domnění, že budou ještě sladší. Rajčata vám dozrají doma. Sledujte také předpověď počasí a pokud mají přijít deště, otrhejte červená rajčata. Mnoho pěstitelů také doporučuje mulčování, například slámou, listy a tak dále. Dávejte si však pozor na slimáky a nepoužívejte příliš silnou vrstvu mulče. Pokud neprší, dbejte také na správnou zálivku. Pokud je teplo, zavlažujte ráno i večer.

A jak je to s hnojením rajčat

Určitě také nezapomínejte na pravidelné hnojení. Dopřejte jim méně dusíku, který přispívá převážně zeleným částem rostliny a také praskání plodů. Naopak jim dopřejte fosfor, vápník a draslík. Ideální jsou například vaječné skořápky. Je důležité však zmínit, abyste skořápky očistili, prosušili a rozemleli, neboť kusy smíchané v půdě by účinkovaly za delší dobu. Skořápky z deseti vajec rozemelte, smíchejte s deseti litry vody a aplikujte k rajčatům na předem zvlhčenou půdu.   

rajčata v oleji

A co s prasklými plody? Připravit si z nich můžete salát, ale také je můžete zapéct s cuketou. Můžete je také nasušit a zalít kvalitním olejem – rajčata v oleji jsou skvělou pochoutkou nejen do salátů. Lze je také rozvařit, přidat bazalku a uchovat na zimu – na těstovinách budou vynikající.   

Mohlo by Vás zajímat

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Sazenice rajčat
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na výsev rajčat a urychlení klíčení semen? Takto vypěstujete silné a zdravé sazenice

Slapy
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Tipy na okružní výlet okolo vodní nádrže Slapy

zavřít reklamu
×
Reklama