I v srpnu je důležité chránit úrodu před slimáky, abyste o ni nepřišli

autor Nikola Klementová publikováno 10.08.2023 05:00
slimák

Slimáci jsou hrozbou zahrad. O tom jistě žádný pěstitel nepochybuje. Jak ale nejlépe úrodu chránit? Vyzkoušejte níže uvedený postřik.

Především pak takzvaní španěláci nás umí pořádně naštvat. Jelikož si rádi pochutnají na všem šťavnatém, zničí skoro vše, co jim přijde do cesty. Letos je výskyt těchto nezvaných hostů snad ještě vyšší. Pokud hledáte možné způsoby, jak se jich zbavit, máme pro vás několik tipů. 

Chraňte záhony před slimáky

Slimáci milují vlhká a tmavá místa, proto si přes den rádi pospí někde pod posekanou trávou, mulčem, starými prkny a v jiných úkrytech. Večer začínají projíždět svůj revír a pojídat skoro vše, co jim přijde do cesty. Aktuálně si rádi pochutnají na některých rostlinách, na květech, ale také na plodinách.

okurky

Milují jak cukety, rajčata, tak i papriky a okurky. Je tedy vhodné, abyste jim na své zahradě neposkytovali útočiště a raději se zbavili všech trouchnivějících trámů, se kterými nehýbete a prohlédli veškerá temná a vlhká místa, kde se mohou slimáci nacházet. Pokud najdete jejich skrýš, všechny je do jednoho vysbírejte. 

Jak se zbavit slimáků

Jistě existuje mnoho možností, jak se těchto nevítaných hostů zbavit. Využít můžete sílu chemie, ale také sílu domácích prostředků, které účinkují. Už jste zkoušeli kávovou sedlinu? Nestačí ji pouze nasypat k rostlinám, protože tímto způsobem slimáky neodradíte. I když je známo, že takzvaný lógr je pro hmyz toxický, tímto způsobem slimáky opravdu neodlákáte. Chce to silnější způsob. Vyrobte si postřik ze sedliny a česneku, na přípravu je velmi jednoduchý. Tento postřik lze použít také na okurky a rajčata a mnoho dalších rostlin. Neublíží jim. 

kávová sedlina

Připravte si 100 gramů kávové sedliny a přelijte ji půl litrem vroucí vody, nechte vychladnout a přidejte 8 stroužků česneku, který prolisujete. Zamíchejte a tekutinu nechte do druhého dne odstát. Druhý den přeceďte přes látku a tekutinu zřeďte 1:4 a aplikujte na rostliny. Je třeba však upozornit, abyste postřik neaplikovali za deště či před deštěm. Od dnešního dne by mělo opět nastat příjemné letní počasí, tak tento způsob využijte. 

Další funkční způsoby

Ověřeným způsobem, který funguje již dlouhé roky, je starý dobrý sběr slimáků. Pokud máte čas, každý den večer projděte zahradu a posbírejte je. Nejedná se o příjemnou záležitost, ale je účinná. Lze je dávat do sklenice či jiné nádoby a poté pouze přilít vroucí vodu. Posledním způsobem jsou kachny neboli khaki campbell. Rádi si pochutnají na slimácích. Stačí je jen vypustit na toulky do zahrady a ony vám spolehlivě pomohou.    

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

zavřít reklamu
×
Reklama