Jak na správnou srpnovou péči o levanduli, aby v příštím roce kvetla jednou tolik

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.08.2023 05:00
levandule

Levandule patří mezi rostliny, které mají velmi široké využití. A to jak v léčitelství, tak i v domácnosti či kuchyni. Nyní jí dopřejte správnou péči, v příštím roce vás potěší nádherným a bohatým květenstvím.

Díky své kráse, vůni a širokému využití, se levandule stala velmi oblíbenou rostlinou, která zdobí nejednu zahradu či terasu. Má relaxační účinky a vynikající chuť v některých pokrmech. Navíc umí vyhnat moly ze spíže či ze skříně. Je tedy dokonalá, proto bychom jí měli dopřát péči, aby nás těšila co největším množstvím květů. 

Péče o levanduli

Během květenství je dobré, když levanduli budete přihnojovat. Nyní, a to skoro na konci léta, kdy levandule pomalu odkvétá, bude vhodné, abyste jí dopřáli letní řez. Mimo jarního řezu, je také potřeba letní řez. Je třeba však myslet na to, že mezi těmito řezy je značný rozdíl. Neboť jarní řez bývá hloubkový a rostlina se krátí přibližně o deset centimetrů, kdežto letní řez se musí provádět pod květenstvím a dvěma páry listů. 

levandule

Levandule tak získá energii pro další růst v příštím roce. Jistě se stříháním levandule příliš neotálejte, protože ráda dřevnatí a poté méně kvete. Určitě dbejte na to, abyste levanduli více neořezávali. Mohlo by se přihodit, že by se do zimy větší rány nezacelily. Pokud levandule dřevnatí, hlubší řez raději provádějte na jaře. To je vše, velice jednoduchý krok, který vás odmění spoustou květů v příštím roce. 

Využití levandule

Levanduli můžete svázat, zavěsit a usušit. Skladujte ji ve vzduchotěsné nádobě a v zimě ji využijte například na čaj, do vánočních sušenek nebo do moučníků. Připravit si však můžete i provensálské koření. Smíchejte sušenou levanduli, oregano, saturejku a tymián. Koření je vhodné do těstovin, pod maso, ale i do paštik. Sušenou levanduli však také můžete nasypat do cukru a připravit tak úžasně vonící sladidlo. Sirup z levandule je také vynikající a lze jej přidávat v zimě do čajů. Z rostliny lze také připravit olej, který je vynikající v salátech či v pomazánkách. Stačí levanduli nechat v oleji tři týdny macerovat, poté scedit a použít.  

Mohlo by Vás zajímat

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama