Co znamenají gumové a vrásčité listy u orchideje a jaké má tento problém řešení

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.08.2023 05:00
orchidej

Orchideje bezpochyby patří k oblíbeným rostlinám, které zdobí nejeden parapet. I když se jim snažíte dopřát co nejlepší péči, někdy se může přihodit, že se jim nedaří.

Je známo, že orchideje patří k velmi náročným rostlinám, ale ve skutečnosti je tomu jinak. Pokud jim dopřejete správné místo, zálivku a hnojení, bude se jim dařit. Říkáte si, že všechny tyto podmínky se snažíte splnit, ale u orchidejí se najednou začaly objevovat gumové listy? V takovém případě byste měli co nejdříve zbystřit.

Proč listy vadnou a gumovatí

Je běžné, že orchidejím postupně uvadají spodní listy a narůstají nové. V druhém případě, kdy uvadají horní listy, jsou vrásčité a gumovatí, důvodů může být celá řada. Mezi hlavní důvody patří především nedostatečná zálivka, nadměrné hnojení nebo zahnívání kořenů. Co se týká zmíněné zálivky, je známo, že vodu potřebují pravidelně a nikdy v ní nesmí stát. Orchideje zalévejte formou máčení, a to každých deset dní. Stačí se tedy podívat na kořeny, ty vám prozradí, jak se celé rostlině daří. Stříbrné a vrásčité kořeny potřebují více zálivky. Pokud jsou hnědé, zahnívají. V takovém případě kořeny nemohou listům přivádět živiny a vodu, proto jsou vrásčité.

Co s hnilobnými kořeny u orchidejí

Hnilobné kořeny na rostlině nenechávejte. Je potřeba, abyste je okamžitě odřízli. Nachystejte si čisté a velmi ostré nůžky a nový substrát pro orchideje. Rostlinu opatrně vytáhněte z květináče a shnilé kořeny odstřihněte. Rány zasypte černým uhlím. Pokud jej nemáte, použijte skořici, jedná se totiž o skvělého pomocníka, který má antibakteriální účinky, a tak řez rostliny ochrání před škůdci. 

orchidej

Na dno květináče nasypte trochu substrátu, vsaďte rostlinu a zasypte ji. Rostlinu nechte deset dní odpočívat, následně ji ponořte do převařené a vychladlé vody nebo do odstáté vody, a to přibližně na patnáct minut. Poté ji vytáhněte, nechte okapat a vložte do květináče.    

Pozor také na nepřiměřené hnojení

Rostliny je nutné hnojit na jaře a tehdy, když zakládají květy. Každý týden je nehnojte, pokud mají hnojiva více, mohou reagovat právě listy, které začnou gumovatět. Stačí jim hnojení jednou za 14 dnů, a to speciálním hnojivem. Co orchideje milují, tak je cukrová voda, droždí nebo zvětralé pivo. Další příčinou gumových listů může být také velké horko. Může na ně svítit slunce, proto mají být umístěny na východním či západním okně. Naopak v zimě je můžete umístit na jižní parapet. 

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama