Kdy je nejvhodnější čas sklízet česnek, abyste nepřišli o úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.08.2023 05:00
česnek

Pokud máte česnek stále na záhonech, rádi vám prozradíme, kdy bude nejvhodnější čas jej sklidit, abyste nepřišli o část úrody.

Domácí česnek má vždy nejlepší a nejlahodnější chuť. Pokud ho tedy ještě máte na své zahrádce a zajímá vás, kdy je nejvhodnější čas jeho sklizně, rádi vám prozradíme, dle čeho to poznáte nejlépe. Byla by jistě škoda, kdybyste úrodu, o kterou jste tolik pečovali, nedotáhli až do úplného a zdárného konce. 

Správná doba sklizně česneku

Správné načasování sklizně česneku ovlivňuje více faktorů. Především pak odrůda, kterou jste vysadili, ale také, zda pěstujete česnek paličák či nepaličák. Obecně lze však říci, že po výsadbě dozrává za 16 až 36 týdnů. První znaky, které určují správný čas sklizně, je především nať, která usychá a postupně žloutne. Co se týká charakteristických znaků, dle kterých rozeznáte paličák od nepaličáku, tak paličák vytváří palici květenství. 

česnek

Mimo jiné se také doporučuje, abyste květ během růstu odstřihávali. Neboť rostlina soustředí sílu do stroužků, nikoli ještě do květů. Stroužky tohoto druhu česneku jsou také pravidelně uspořádány. Jakmile bude paličák připraven ke sklizni, bude mít pouze čtyři až pět dužnatých listů a palice bude mít pět slupek. Nepaličák oproti paličáku nekvete. Stroužky jsou uspořádány nepravidelně a čas sklizně poznáte tak, že natě polehávají na zemi a mají čtyři vrstvy slupek.

Pravidla sklizně česneku

Pokud jste česnek ještě nevytáhli, ale již jeví známky zralosti, z pohledu počasí nastal nejlepší čas. Máme po deštích a svítí slunce, tedy ideální podmínky pro sklizeň. Nesklízejte tehdy, pokud je čerstvě po dešti. Před vytažením česneku také bude dobré, abyste jeho okolí mírně nakypřili pomocí motyčky. Ovšem dávejte si pozor, abyste nepoškodili jednotlivé palice. 

česnek

Takový česnek by brzy začal plesnivět. Palice opatrně očistěte od hlíny a ponechte je ležet na slunci, a to alespoň dva dny. Po uplynulé době svažte palice i s natí k sobě. Můžete uplést copy až z deseti palic, ale také je například po pěti můžete jednoduše svazek k sobě. Dále je zavěste do průjezdu či kamkoli jinam, kde bude česnek chráněn před deštěm, ale kde bude proudit vzduch.    

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama