Okurky můžete sklízet až do podzimu: Musíte je však správně pohnojit a ochránit před plísní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.08.2023 06:00
okurky

Okurková sezona je samozřejmě v plném proudu, ale pokud jim aktuálně dopřejeme správnou péči, mohou plodit déle. A to klidně až do podzimu.

Tato lahodná zelenina nechybí na zahrádce snad žádného pěstitele. Nejenže v létě příjemně osvěží, dodá tělu potřebné živiny, ale má také široké využití. Například na salát, limonády, na pomazánku, studenou polévku a dále. Pokud si budete chtít sezonu okurek prodloužit, nezapomínejte, že jim i nyní musíte dopřát správnou péči. Jaké hnojivo jim dopřát? A jak je chránit před škůdci?

Co obsahují okurky

Co se týká živin obsažených v okurkách, najdeme v nich především vitamín A, C, K, B, ale také cholin, vápník, draslík, hořčík, fosfor a mangan. Navíc jsou z 95 % tvořeny  z vody, tudíž zajistí hydrataci organismu. Pomáhají upravovat peristaltiku střev, chrání srdce, kosti, cévy, působí antioxidačně, snižují cholesterol a tak dále. Okurky by jednoznačně v jídelníčku chybět neměly, a to převážně v jejich sezoně. 

okurky

A když už jsme zmínili jejich využití, vyzkoušejte například nastrouhanou okurku s tvarohem nebo s cottage sýrem, suroviny osolte a přidejte stroužek česneku – delikatesa. Připravit si můžete okurkový dip ke grilovanému masu. Můžete je také nakrájet na plátky, přidat několik lístků máty, kolečka citronu a zalít vodou. Vynikající a zdravá limonáda, která nás v horkých dnech osvěží. A pokud si děláte domácí mátové sirupy, přidejte jej do džbánu k okurkám – tato kombinace je vynikající.  

Čím hnojit okurky, aby plodily do podzimu

I v srpnu máte více možností, díky kterým dodáte okurkám mnoho živin. Především pak dusík, draslík a fosfor. Vhodným hnojivem je slepičí trus. Pokud máte doma zákvas, použijte ho. Avšak slepičí trus můžete také koupit. Dalším vhodným hnojivem je zákvas z kopřiv. I ten dodá okurkám důležité živiny. Pokud doma nemáte ani jedno ze zmíněných hnojiv, využijte popel. Na ten nedáme dopustit a rádi jej po vlastním vyzkoušení doporučujeme. Neboť popel příznivě ovlivňuje růst rostliny a kořenového systému, výnos, ale také odolnost vůči chorobám a škůdcům. 

popel

Pro přidání dusíku zvolte droždí. Můžete tedy využít tekuté hnojivo z popela, ale také jej můžete pouze nasypat k rostlinám, a to tři lžíce popela zapravte ke každé rostlině. Co se týká přípravy tekuté formy, připravte si 400 gramů nadrceného popela a deset litrů dešťové vody. Promíchejte, přidejte dva pytlíky droždí, promíchejte a nechte do druhého dne odstát. Poté aplikujte jako zálivku.

Ochrana rostlin před škůdci a plísní

Je třeba upozornit, že rostliny nesmíte zalévat studenou vodou z kohoutku. Ideální bude dešťová voda, která nebude studená. Preventivní postřik aplikujte jednou týdně. Ten však můžete koupit, ale u mnohých z nich budete muset dodržet ochranou lhůtu a plody nejíst. Pokud plody sbíráte každý den či týdně, bude lepší využít postřiky, které připravíme z přírodních surovin. Ideální je přeslička a cibulové slupky. Stačí dvě hrsti slupek a jednu hrst přesličky na dvacet minut povařit v půl litru vody a nechat do druhého dne louhovat. Poté smíchat s pěti litry dešťové vody a aplikovat na rostliny.

Plody také pravidelně otrhávejte a nenechávejte je zrát příliš dlouho, aby mohla rostlina soustředit sílu do dalších plodů.

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama