Příští rok vás keře borůvek potěší vyšším výnosem: Musíte jim ale dopřát správnou péči

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.08.2023 07:00
borůvky

Kanadské borůvky se těší obrovské oblibě. Aby však keře bohatě plodily, potřebují správnou péči, pak se můžete těšit z obrovského výnosu.

Borůvky jsou přímo nabité minerálními látkami a vitamíny, které jsou přínosem pro náš organismus. Navíc jsou chuťově lahodné a lze je využít jak do buchet, džemů, tak i jen tak na svačinku. Tyto malé modrofialové bobulky spadají pod superpotraviny s vysokým obsahem antioxidantů. Proto, pokud máte možnost, na zahradě by vám chybět neměly. V případě, že vás letos nepotěšily bohatou úrodou, možná se dopouštíte některých chyb při pěstování. Jak je správně pěstovat, aby bohatě plodily?

Nejlépe dva keře a správně je umístěte

Uděláte vůbec nejlépe, pokud v zahradnictví koupíte dva keře. Pokud budete mít pouze jeden keř, úroda může být o desítky procent nižší. Kanadská borůvka je samosprašná, a to částečně. Co se týká správného stanoviště, borůvku můžete umístit na slunce, ale nebude se jí tolik dařit, což znamená, že ani plodů nebude tolik. Ideální bude, když ji najdete místo někde pěkně v polostínu. Je důležité, aby na ni alespoň pár hodin denně svítilo slunce. Plody lépe dozrají a budou sladké.

borůvky

Složení půdy je důležité

Borůvkové keře potěšíte, pokud jim dopřejete hlinito-písčitou půdu s pH 4–5,5. Nezapomínejte, že se borůvkové keře při správných podmínkách bohatě rozrůstají, navíc je můžete pěstovat déle než deset let. Před vysazením vykopejte jámu hlubokou alespoň 50 centimetrů a širokou jeden metr. Je také dobré, abyste jámu vyložili fólií a vysypali ji drenážní vrstvou. Poté přidejte půdu obohacenou o kompost. Horní vrstva zeminy by měla tvořit mulč v podobě kůry.   

Borůvky jsou potřeba prořezávat

Keře po výsadbě první tři roky až pět let nestříhejte. Další roky bude však nutné, abyste jim poskytli zmlazovací řez. Ten však provádíme na začátku jara a řežeme staré a slabé výhony. Mělo by zůstat přibližně šest až sedm silných větví. A co se týká zálivky, neměly byste je přelévat. Mírně vlhká půda jim však svědčí. Proto je v horkých dnech zalévejte pravidelně. 

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

zavřít reklamu
×
Reklama