Půvabné hebe je pýchou zahrad a svými květy vás potěší i na podzim: Pečujte o něj správně

autor Nikola Klementová publikováno 22.08.2023 07:48
hebe

Hebe patří k půvabným keřům, které zdobí nejednu zahradu. Jedná se o stálezelenou rostlinu, která pochází z Nového Zélandu. U nás je seženete v každém zahradnictví, a to především na konci léta či na podzim, kdy je nejlepší čas jejich výsadby.

Keře hebe jsou velmi rozmanité, neboť se mohou pyšnit více než 100 druhy. Rostliny tohoto typu jsou velmi vděčné a zdobí mnoho podzimních zahrad. Své umístění najdou nejen na zahradě, ale také před domem, kolem chaty a tak dále. Některé z nich dokonce můžete pěstovat i v květináči na balkoně či terase. Jak hebe pěstovat, aby nádherně kvetlo?

Celoroční pěstování hebe

Pokud se rozhodnete hebe pěstovat celoročně, a to na zahradě, k tomuto využití se hodí především keře drobnolisté. Ty snesou teploty spadající až k mínus dvaceti stupňům. Pokud jste si přinesli domů druhy s velkými a kožovitými listy, které kvetou bílými, růžovými či fialovými květy, měli byste je chránit před mrazem. Je tedy vhodné, abyste je ponechali v květináčích a na zimu je přenesli do světlé místnosti, kde nebude mráz. Co se týká umístění hebe, tak ty, které mají drobné listy, pěstujeme na slunci, ale i v polostínu. Druhy s velkými listy pěstujeme na terasách, balkonech, a to nejlépe v polostínu. 

hebe

Výsadba a správná péče o hebe

Hebe vysazujeme do mírně kyselé půdy, která je propustná a není příliš výživná. Pokud máte keř doma, optimální doba výsadby je nyní, ale také začátkem podzimu. Výsadbu určitě neodkládejte, neboť byste riskovali úhyn keře. Pokud jej nestihnete, můžete hebe vysadit i na jaře. Po vysazení keř pravidelně zalévejte. Rostlinu v nádobách přes zimní období, kdy svítí slunce, také zalévejte, ale pouze mírně. Přihnojování není důležité a řez také ne. K rostlinám, které vysadíte do půdy, pravidelně přidávejte mulč, nejlépe však kůru. Nové keře je také nutné ochránit před mrazem, a to pouze první zimu. Použít můžete například netkanou textilii.

Vybrané druhy hebe

Nejčastěji pěstované kultivary jsou hebe pinguifolia, které se vyznačují šedozelenými listy a bílými květy. Uděláte nejlépe, pokud je vysadíte například na skalku. Green Globe vás potěší smaragdově zbarvenými listy a kulovitým tvarem keře, proto se hodí především do květináčů. Variegata se řadí k odolným druhům, které se rozrůstají do šířky a budou ideálními společníky k malým jehličnanům či do truhlíků.   

    

   

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama