Nebeské květy plaménku si můžete užívat až do podzimu, proto mu dopřejte vše, co potřebuje

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.08.2023 07:00
plamének

Plamének bezpochyby patří k dalším velice oblíbeným rostlinám, které zdobí nejednu zahradu. Co pro něj ale udělat, aby kvetl co nejdéle a příští rok dvakrát tolik?

Plaménků je až tři sta druhů, které se pyšní různě barevnými květy. U nás se však většinou pěstují popínavé a opadavé druhy, které mají nádherné květenství o průměru více než deset centimetrů. Tato rostlina byla typická pro naše babičky, které je rády vysazovaly na zeď či na plot. I nám mohou dokonale posloužit ke schování staré zdi či mírnému zastínění k sousedům. Jakou péči dopřát plaménku, aby nás jeho květy těšily co nejdéle?

Dopřejte mu správnou péči

Nezapomínejte, že k bujnému kvetení potřebuje plamének dostatek slunce. Pokud jej máte ve stínu, květů se nedočkáte. Preferuje místa, kde na něj ráno svítí slunce a odpoledne, kdy jsou paprsky ostré, jej minou. Půda by měla být dobře propustná, aby kořeny nezahnívaly. Určitě jej také nezapomínejte zalévat, a to především v horkých dnech. Rozhodně platí pravidlo, že byste plamének neměli přelévat, jinak by vám zahynul. Jakmile ale půda začne vysychat, jedná se o znamení, že rostlina potřebuje zálivku. 

Clematis

Pokud vám plamének špatně kvete, nedaří se mu a víte, že jej máte na místě, kde skoro celý den svítí slunce, na vině mohou být přehřáté kořeny. Ty totiž nesnesou příliš velké horko. Z toho důvodu bude vhodné, pokud k němu vysadíte půdopokryvné rostliny, které budou kořeny plaménku chránit před přehřátím. Samozřejmostí jsou také živiny, které mu můžete pravidelně dodávat. Dalším problémem může být stáří rostliny. V takovém případě jí poskytněte řez.

Jak je to s řezem u plaménků

Zapomínat bychom neměli ani na to, že ne každý plamének můžeme řezat. Tento druh rostlin dělíme do tří skupin. Druh s velkokvětými a hvězdicovými, fialovými květy, nakvétají přibližně od května a vyrůstají ze starého dřeva, proto bychom je stříhat neměli. Pokud je ale rostlina velmi stará, zkraťte ji asi o polovinu její velikosti. Může se stát, že kus výhonu nepřežije, ale plamének opět podrazí a zanedlouho vás potěší bujnou květenou. 

Naopak je tomu u velkokvětých hybridů, které kvetou na začátku léta na dřevnatých výhoncích z minulého roku a na letošních výhonech. Tyto druhy můžete ostříhat. Stříhejte také výhony s odkvetlými květy. Podpoříte tak jejich opětovné nakvétání. Co se týká plnokvětých kultivarů, například plamének vlašský, sestřihnout bychom je měli na podzim, a to 40 centimetrů nad zemí. Díky tomuto kroku zajistíte bohaté květenství v příštím roce.         

Mohlo by Vás zajímat

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

zavřít reklamu
×
Reklama