Nyní dopřejte rybízu správný řez, aby vás v příštím roce odměnil obrovským výnosem

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.08.2023 06:35
rybíz

Rybíz už jsme dávno sklidili, mnozí jej zamrazili či zavařili na zimní období. Avšak nyní nastal čas, kdy byste keříkům měli poskytnout řez. Díky němu budou v příštím roce více plodit.

Rybíz patří mezi velice oblíbené keře, které jsou součástí většiny zahrad. Mají lahodné a nakyslé plody, které obsahují mnoho cenných látek pro náš organismus. Věděli jste, že keř, o který je pečováno a správně jej stříháte, může vyprodukovat až sedm kilo dobrého ovoce? Proto jim nyní věnujte chvíli péče, abyste se mohli těšit z maximálního množství plodů. 

Řez rybízu je důležitý

Řez je pro keř důležitý. Odstraňuje se především starší dřevo a tenké výhony, které keř tak akorát zahušťují. V případě, že se o keře nestaráte, necháváte je volně růst, po čase zhoustnou. A v takovém případě riskujete nejen vznik plísně, a to kvůli nedostatečnému proudění vzduchu, ale také se nedočkáte bohaté úrody. U černého rybízu při řezu dbejte zvýšené pozornosti, neboť jednoleté výhony jsou pro keř důležité. Bílý a červený rybíz zraje většinou na dvouletých a tříletých výhonech. Při řezu se snažíme o to, aby byla koruna uprostřed provzdušněná a výhony si navzájem nestínily.

rybíz

Řez černého a stromkového rybízu

Řez rybízu opravdu není nic složitého. Odřízněte slabé větve, které nejsou olistněné a neplodí. Odstraňujeme také starší, a to tříleté větve. Co se týká stromkového rybízu, odstřihněte slabé a suché výhony a větvičky zkraťte přibližně o třetinu. U jednoho stromku by se mělo ponechat maximálně deset větví. Střed by měl zůstat vzdušný. 

Řez červeného a bílého rybízu

U těchto druhů stříháme staré dřevo u země. Nebojte se, že jej nepoznáte. Oproti ostatnímu je tmavé. Odstřihněte i ty větve, které leží či míří k zemi. Průklest je také vhodný a děláme jej po sklizni, stejně jako u ostatních druhů. Vyřezáváme staré a nemocné výhony, a ty, které zahušťují střed keře. Abyste však dosáhli co největšího výnosu, je velice důležité, abyste obměňovali plodonosné dřevo s ohledem na odrůdu.

Po řezu jakéhokoli keře nezapomínejte, že větší rány bude nutné ošetřit například stromovým balzámem. Díky tomu kroku předejdete houbovým chorobám. Ostříhané výhony okamžitě vyhoďte, zlikvidujte či spalte. Ke keři také přidejte kompost, zalijte ho a kolem rozložte mulč. 

Mohlo by Vás zajímat

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Tlustice
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak přesadit tlustici: Vhodný termín je již nyní, ale pozor na chyby, které ji zahubí

zavřít reklamu
×
Reklama