Jak množit pivoňky: Podle druhu tento krok zvládnete úspěšně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.08.2023 06:30
pivoňky

Pivoňky jsou nádherné omamně vonící keře, polokeře nebo trvalky, které si pro svou výjimečnou krásu zaslouží místo na každé zahradě. Ale protože nepatří k rostlinám, které přesazování a množení milují, ba naopak, je třeba se řídit základními pravidly.

Jednak je potřeba s množením vyčkat do doby, kdy dosáhne pivoňka stáří alespoň 6 let, dále je třeba přihlédnout k typu rostliny, kterou chcete namnožit. Pivoňky se totiž dělí na dřevité (keře nebo polokeře vytvářející dřevité stonky) a bylinné (vytrvalé na zimu zatahující rostliny). Podle jednotlivých typů probíhá také způsob množení. Vytvořit si nové rostliny pivoněk také vyžaduje trpělivost, první květy se objevují ve druhém až třetím roce pěstování. Zde je několik návodů, jak pivoňky namnožit.

Dělení trsů

Tento způsob patří mezi nejvyužívanější a nejefektivnější. Provádí se u bylinných pivoněk od poloviny srpna do podzimu. A to tak, že opatrně vyjmete ze země celý trs rostliny. Pozor si však dávejte na to, abyste neporanili pupeny. A kde vlastně trs rozdělit, abyste rostlinám neublížili? Nemusíte se vůbec bát, rostlina vás sama povede, ve kterém místě je vhodné trsy oddělit. Poté je vysaďte na zvolené stanoviště. 

pivoňky

Nejlépe však na slunná stanoviště, může být i polostín. Pokud vysazujete více rostlin naráz, nezapomeňte dodržet dostatečnou vzdálenost, tedy alespoň 1 metr, pivoňky jsou vzrůstem velmi mohutné. Tato květina nesnáší přemokření, proto jí vytvořte dobré podmínky pro růst formou spodní drenáže a následným kvalitním substrátem. Nezapomínejte také průběžně kontrolovat vlhkost půdy, v případě potřeby mírně zalévejte.

Množení hřížením

Tento způsob je často používaný u dřevitých trvalek a je poměrně jednoduchý. Vyberte si delší větvě, ohněte je k zemi a přihrňte zeminou. Výsledek se dostaví zhruba po 2 letech. Poté je již můžete odstřihnout od mateční rostliny. Vyberte si vhodné stanoviště a tam zakořeněné pivoňky přesaďte.

Řízkování

Tento způsob množení je možné provádět u bylinných pivoněk a je třeba podotknout, že se vyznačuje poměrně malou úspěšností. Pokud ale chcete tento způsob množení vyzkoušet, máme pro vás jednoduchý návod. Od poloviny srpna odebírejte z rostliny zdravé výhonky, zkraťte je na délku asi 5 centimetrů, listy sestřihněte na polovinu a spodní odstraňte. Řez doporučujeme zasypat růstovým stimulátorem a poté řízky opatrně zasuňte do písku nebo perlitu. Takto připravené je umístěte do skleníku či do pařeniště. 

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

zavřít reklamu
×
Reklama