Černé skvrny na mrkvi nepřehlížejte: Jak ochránit úrodu a jaký škůdce tyto potíže způsobuje

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.08.2023 06:15
mrkev

Čas sklizně mrkve se nezadržitelně blíží. Pokud jste si ale všimli u některých z nich černých skvrn a děr, měli byste zbystřit a svou úrodu zachránit.

Lahodná mrkev z vlastní zahrádky je vždy nejlepší. Navíc má dokonale výraznou chuť a obsahuje značné množství tělu prospěšných látek. V kuchyni s ní lze kouzlit na mnoho způsobů. Například ji můžete přidat pod vepřové maso, do zavařených okurek, do pomazánek, ale také z ní připravíme lahodný mrkvový dort. Abychom si mohli užívat opravdu velké úrody, dávejte si pozor na škůdce, kteří způsobují černání a díry v těle mrkve.

Co způsobuje černé skvrny na mrkvi

Škůdce, který způsobuje tyto potíže, se nazývá muchnice březová nebo zahradní. Tento malý hmyz sice spadá mezi opylovače, kteří jsou pro naši zahradu přínosem, ale bohužel ne jejich larvy. Právě ty dokáží zničit úrodu mrkve. A nejen ji, ale klidně také petržele či celeru. Jak tohoto škůdce poznáte, už tedy víte. U mrkve si všimnete černých skvrn a děravého těla. U celeru se taktéž objevují díry. Později se bulvy zbarvují do fialové barvy. Navíc se larvy muchnic nevyhýbají ani cibuli, česneku a póru. Obezřetní byste měli být především v srpnu a v září, kdy se jejich larvy líhnou. Jak tedy úrodu chránit?

mrkev

Prevence je základ

Důležitá je samozřejmě prevence, a to ihned tehdy, kdy zeleninu vysejete. Nyní už tento způsob nevyužijete, ale při dalším výsevu doporučujeme, abyste na zeleninu umístili jemnou síťovinu, kterou přichytíte například kolíky, drátky, obručemi a dalšími. Určitě se také vyplatí udržovat zahradu uklizenou. Co se také jistě vyplatí, tak je dezinfekce půdy, a to tři týdny před dalším vysetí zeleniny. A pokud si všimnete, že po zahradě létají muchnice, vylepte v blízkosti zeleniny několik žlutých lepových desek. Při rozmnožení také popřemýšlejte nad ošetřením vhodným insekticidem.

K výsadbě přidejte i rostliny

Jako prevenci můžete využít i některé rostliny. Především pak ty, které jsou velmi aromatické a muchnicím nevoní. Mezi takové patří známý aksamitník, tymián a šalvěj. Jistě se vyplatí, když do řádku mezi mrkve vysejete i cibuli. Buďte tedy ve střehu, aby vám škůdci nezničili úrodu, o kterou jste tolik pečovali. 

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Matera
publikováno 28. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Zpátky v čase do daleké minulosti, to je návštěva města Matera

zavřít reklamu
×
Reklama