Ovocné stromy potřebují letní řez, aby vás příští rok potěšily bohatým výnosem: Jak postupovat

fotografie autora Petr Dostál publikováno 28.08.2023 07:00
jabloň

Ovocné stromy potřebují na konci léta správný řez. Díky tomuto kroku se můžete v příštím roce těšit z bohaté úrody a vynikajících plodů.

Chcete se těšit v příštím roce z bohaté úrody šťavnatých plodů? Věnujte na konci srpna zvýšenou pozornost letnímu prořezu ovocných stromů, jehož cílem je prosvětlení koruny stromů a útlum vegetativního růstu, což vede v příštím roce k bohatšímu nasazení pupenů a vyšší úrodě. V tomto článku si přečtete několik dobrých rad, jak na to.

Odstranění letorostů a řez jádrovin

Jedním z důležitých kroků při letním řezu ovocných stromů je odstranění letorostů, tzv. vlků. Vyrůstají z kmene kolmo vzhůru a brání růstu dalších větví, odstřihněte je celé, a to těsně u kmene. U jádrovin, jako jsou například jabloně a hrušně, je hlavním cílem odstranění příliš dlouhých větví a také bohatých listových výrůstků na konci větví. Tyto druhy ovocných stromů snáší řez velmi dobře, neboť netrpí klejotokem. Při řezu silnějších větví vždy důkladně zatřete ránu včelařským voskem, dbejte také na čistotu používaných nástrojů, aby nebyla přenesena infekce.

Řez peckovin

U peckovin je nejdůležitější důkladné odstranění letorostů, provedené nejpozději do poloviny září. Pokud to včas nestihnete, prořezávejte až na jaře před kvetením. Pro třešně je typický vysoký vzrůst, proto je při letním řezu velmi důležité zkrácení vrcholu na níže rostoucích větvích. Přitom je třeba nezapomenout na skutečnost, že tento typ ovocných stromů nesnáší hluboký řez. Višně vyžadují prosvětlení koruny pomocí důkladného řezu, ale také byste jim měli důkladně zkrátit odplozené výhony, aby byla zajištěna bohatá úroda v příštím roce.

švestky

Slivoně, renklódy, mirabelky

I když všeobecně panuje názor, že do růstu těchto ovocných stromů není třeba nějak výrazně zasahovat, není to tak úplně pravda. Zvláště u mladých stromků je třeba při letním řezu tvarovat korunu tak, aby byla ve středu stromu důkladně prosvětlena.

Broskve a meruňky

Na rozdíl od jiných ovocných stromů tvarujte korunu broskvoní a meruněk do tvaru kotle, aby se k plodům dostalo co nejvíc slunečního svitu. A co se týká nástrojů, které k letnímu řezu bude potřeba, na slabší výhonky, hlavně na konce větví, používejte menší jednoruční nůžky, na řez silnějších větví jsou vhodné větší obouruční nůžky a pila. Řez vždy ošetřete včelařským voskem.

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

zavřít reklamu
×
Reklama