Pokud trávníku nyní dopřejete správnou péči, příští rok bude zdravý, hustý a krásně zelený

autor Petr Dostál publikováno 30.08.2023 07:00
trávník

Krásný trávník je chloubou zahrady. Aby tomu tak opravdu bylo, dopřejte mu jednoduchou péči, po které se příští rok krásně zazelená.

Aby travní porosty vypadaly dobře a byly zdravé, je třeba se o ně starat během celé sezóny, v září je třeba provést neodkladně hned několik činností, bez nichž by nebyl zajištěn hustý travní porost v příštím roce. Určitě se nevyhnete provzdušnění, přihnojení, sekání a v případě náletových plevelů jejich odstranění. Dále je bude nutné, abyste pravidelně na podzim shrabovali listí, které  by mohlo způsobit vznik plísní v travním porostu. Pokud se na trávě během léta objevily spálené plochy od slunce, bude nutné, abyste na daná místa vyseli nový trávník.

Sekání trávy a osévání holých míst

Tráva přestává růst, pokud denní teploty klesají pod 7 stupňů Celsia. Protože se takové podmínky na začátku září nedají předpokládat, je třeba trávník stále pravidelně sekat, nejlépe ve výši 4 centimetry. Pokud jste si všimli, že se na trávníku vytvořila holá místa, je třeba ho obnovit výsevem kvalitního osiva. Tuto činnost provádějte výhradně za vlhkého počasí. Dále určitě nezapomínejte na zalévání, a to především během suchého období.

sekání trávy

Trávník je potřeba také provzdušnit

Aby mohly do trávníku pravidelně proudit všechny živiny, je třeba jej v tomto období dobře provzdušnit. Pro tento účel postačí na menší plochy hrábě nebo vidle s dutými hroty. Pro údržbu větších ploch travnatých porostů je vhodný benzínový vertikutátor. Jemné naříznutí kořínků, ke kterému během této činnosti dochází, zajistí jeho rozrůstání. V trávníku neustále dochází k usazování zbytků porostu i travních stébel, čímž se po čase vytvoří neprodyšná krusta, která je při provzdušnění efektivně odstraněna včetně mechu, pokud vám v trávníku vyrostl. 

Hnojení trávníku je velice důležité

V září je třeba trávník důkladně přihnojit, tuto činnost provádějte, pokud je zataženo. Vybírejte kvalitní hnojiva s malým nebo žádným množstvím dusíku. A nejlépe s vyšším podílem draslíku a fosforu. Bude tak snížen růst trávníku a pletiva v něm budou mít možnost dozrát.

Mohlo by Vás zajímat

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

zavřít reklamu
×
Reklama