Ideální čas připravit půdu na výsadbu zimního česneku: Důkladná příprava je klíčem k úspěchu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.08.2023 06:45
záhon

I když česnek zamíří do půdy až tehdy, kdy teplota klesne pod devět stupňů, nyní je ideální čas k tomu, abyste záhonu dopřáli péči. Jakou přesně?

Česnek bezpochyby patří mezi zeleninu, která by neměla chybět na žádné zahradě. Je jednak nezaměnitelnou přísadou do celé řady pokrmů, ale má také antibakteriální a antivirové účinky. A právě nyní nastává vhodné období pro přípravu záhonu, na kterém budete česnek vysazovat. Při této činnosti je třeba dodržet základní pravidla, tím bude zajištěna bohatá úroda v příštím roce. Je třeba připravit půdu, odstranit plevel a zajistit další kroky. 

Připravte půdu na výsadbu česneku

Před přípravou půdy pečlivě vyberte záhon určený pro výsadbu česneku, a to tak, aby na něm nebyl v předcházejících čtyřech letech česnek pěstován. Proto se vyplatí zaznamenat si každý rok osevní plán, abyste nemuseli v příštích letech pracně přemýšlet, kde jste měli vysazeny různé druhy zeleniny. Po výběru vhodného stanoviště půdu pečlivě zbavte plevelů. Snažte se vytrhat i ty nejdrobnější kořínky. Pokud byste ponechali v hlíně kořínky například ptačince žabince, budete mít založeno v příštím roce na velký problém. Poté záhon zryjte na hloubku rýče, což je zhruba 20 centimetrů.

plevel

Vhodné stanoviště pro česnek

Při výběru stanoviště volte slunné místo. Česnek patří mezi byliny milující sluníčko a nesnášející přemokření. Vhodnou předplodinou jsou okurky nebo brambory. Naopak se vyhýbejte výsadbě na záhon po cibuli, póru nebo pažitce. Riskovali byste tak přenos škůdců. Vítanými sousedy v příštím roce se stanou rajčata, jahodníky nebo kořenová zelenina.

Půdu důkladně prohnojte

Naprosto zásadní je zapravit do půdy ty živiny, které česnek potřebuje pro svůj správný růst. V první řadě je to dusík, dále vápník (vápnění je nejvhodnější v únoru) a síru pro správný říz. Pro tyto účely je vhodná chlévská mrva, vyzrálé slepičince, popřípadě kravský granulát. Hnojivo musí být do půdy zapracováno alespoň měsíc před výsadbou, aby došlo k jeho dokonalému rozložení. Je také vítanou potravou pro půdní mikroorganismy a žížaly, které svými výkaly zvyšují úrodnost půdy a tím i následné výnosy.

Závlaha je také důležitá

Pokud není v tomto období dostatek srážek, připravené stanoviště pravidelně zalévejte, půda by vysycháním trpěla. Vzhledem k deštivému srpnovému počasí v tomto roce to asi nebude vůbec třeba.

Mohlo by Vás zajímat

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama