Aktuálně dopřejte trvalkám péči: Příští rok se vám odmění bohatou květenou

fotografie autora Petr Dostál publikováno 31.08.2023 07:00
rudbekie

Na konci léta potřebují určitou péči i trvalky, aby vás v příštím roce potěšily bujným květenstvím. Co přesně jim dopřát?

Pokud trvalkám dopřejete patřičnou péči, vydrží na stejném stanovišti celou řadu let a budou vám přinášet radost a potěšení. Jsou vítaným doplňkem v užitkové i zeleninové zahradě a pokud vysadíte vhodné druhy, které nakvétají postupně, budete se těšit z rozkvetlé krásy od časného jara do podzimu. K tomu je ale třeba provádět, zvláště v tomto období, celou řadu činností.

Trvalkám odstraňte odumřelé listy a květy

Na začátku září rozkvétá zahrada pestrou paletou barev a tvarů. Od srpna kvetoucí rudbekie nebo floxy nádherně doplňují oměje, vysoké rozchodníky, hvězdnice a šanty. Pokud jste provedli včasné odstranění odkvetlých stvolů kniphofií, denivek, levandule nebo ostrožky stračky, mohou vás v tomto období příjemně překvapit záplavou dalších květů. U těchto květin je důležité neustále odstraňovat odumřelé listy, které rostlinu vyčerpávají a mohou být náchylné ke škůdcům, a také odkvetlé květy.

oměje

K trvalkám přihrňte hlínu a pohnojte je

Průběžně kontrolujte všechny trvalky vysazené na zahradě a pokud zjistíte, že jsou kořenové krčky odhaleny, přihrňte k nim hlínu. Pokud tak neučiníte, mohlo by dojít k  poškození rostliny. V tomto období je také velmi vhodné všechny trvalky přihnojit. K tomuto účelu poslouží přírodní hnojiva, jako je například kopřivový výluh, nebo tekutá hnojiva aplikovaná na půdu zálivkou. Prospěje jim také přimíchání vyzrálého kompostu do zeminy. 

Trvalky lze množit

Správným množením trvalek získáte pro další léta množství zdravých rostlin. Pusťte se do této činnosti právě teď, půda je vlhká po srpnových srážkách a nové rostlinky se vám budou dobře ujímat. Většina trvalek se množí dělením trsů, které je velmi jednoduché. U některých, jako například u kosatců či pivoněk, získáte nové rostliny zasazením rozdělených oddenků. Rádi bychom však ještě upozornili na jednu podstatnou věc. A tou je, že některé trvalky jsou nádherné listem i květem, ale pokud je však při jejich růstu neusměrníte, dojde k prorůstání do sousedních trvalek (čistec vlnatý, kakost, rožec).

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

zavřít reklamu
×
Reklama