Konec léta je ideální pro založení jahodových záhonů: Jak na to, aby jahodníky bohatě plodily

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.08.2023 19:07
jahodníky

Kdo by neměl rád sladké plody jahodníku, které lze využít na mnoho způsobů? Navíc jahody, které vypěstujeme na vlastní zahrádce, jsou o poznání lepší než ty z obchodu. Jak na založení jahodových záhonů?

Právě konec srpna a první polovina září je nevhodnější dobou na výsadbu jahodníků, ať už jsou rané, pozdní nebo stáleplodící. Při čtení dalších řádků najdete návod, jak při této činnosti postupovat a čeho se vyvarovat. Příští rok si můžete vychutnat lahodné plody například v koláči, na svačinku či v marmeládě.

Připravte půdu pro jahodníky

Pro správný růst jahodníků a bohatou úrodu v příštím roce je správná příprava půdy klíčová. Záhon je třeba důkladně odplevelit a následně provzdušnit a prohnojit vyzrálým kompostem, chlévskou mrvou, popřípadě můžete použít i slepičince. Hnojivo musí být do půdy dokonale zapracováno tak, aby s ním při výsadbě sazenic nepřišly kořeny do styku.

Správné stanoviště je pro jahody zásadní

Při volbě stanoviště pro založení nového jahodníkového záhonu volte vždy slunné a ze všech stran prosvětlené místo. A to tak, aby byla doba slunečního svitu alespoň 8 hodin. Odměnou vám budou v příštím roce voňavé a šťavnaté plody tohoto oblíbeného ovoce.

jahodníky

Jak na správnou výsadbu jahod

Při výsadbě nových sazenic, ať už vlastními vypěstovanými z odnoží nebo zakoupenými v zahradnických centrech v kontejnerech, je důležité zvolit správnou hloubku. Vytvořte malým rýčkem jamku, následně vysaďte sazenici a přihrňte hlínu do takové výše, v jaké byla v původní nádobě. Přitom je třeba dbát na to, aby srdíčka jahodníků zůstala nad zemí. Vysazujte ve vzdálenosti 30 až 40 cm podle odrůdy, jakou jste si zvolili. Vysazené jahodníky pravidelně zalévejte, pokud by po nějaké době začaly vyhánět boční výhony, odstřihněte je, aby mohly sazenice zesílit.

Popřemýšlejte i nad mulčem

Velmi osvědčená metoda je nastýlání slámy mezi sazenice jahodníků, které chrání půdu před vysycháním a umožní vám vstup na záhon bez poškození půdy. Také je možno použít netkanou textilii, která zamezuje růstu plevelů a usnadní pěstování, drobnou nevýhodou je slehnutí půdy.

Mulčování jahod

Pěstování jahodníku ve smíšených kulturách

Při zakládání nového jahodníkového záhonu ponechte místo pro výsadbu zeleniny, která odpuzuje škůdce napadající jahodníky, je to hlavně česnek pór nebo cibule. Vysazujte v řádcích nebo přímo mezi jednotlivými sazenicemi

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

zavřít reklamu
×
Reklama