Při hnojení ovocných stromů v záři se vyvarujte zbytečných chyb, které by zničily úrodu

fotografie autora Petr Dostál publikováno 01.09.2023 07:00
stromy

Hnojení se netýká pouze zeleniny a jiných rostlin, ale také stromů, které aktuálně potřebují mnoho živin. Jaká hnojiva budou ideální a čemu se raději vyhnout?

Pokud máte na zahradě vysázeny ovocné stromy, začněte už přemýšlet o jejich přihnojení, vyplatí se sledovat počasí. Nejlepší doba je 14 dní před prvními mrazíky. Při této činnosti je třeba dodržet základní pravidla, aby byla zajištěna bohatá úroda plodů v příštím roce. Správná příprava půdy i volba vhodného hnojiva bude zárukou lepšího růstu v příštím roce i prvotřídní kvality plodů. Při péči o ovocné stromy se vyvarujte chyb, které někteří zahrádkáři dělají.

Příprava půdy a hnojení

Půdu kolem ovocných stromů opatrně prokypřete tak, abyste se vyhnuli poškození kořenů. Některé ovocné stromy je mají těsně pod povrchem. K tomuto účelu skvěle poslouží rýč, také můžete použít vidle. Co se týká hnojení, vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, které by podpořily nežádoucí růst v tomto období. Na stromech by začaly vyrůstat mladé výhonky, které by byly při prvních mrazících zničeny a stromy by tak byly náchylnější k napadení škůdci.

Hnojiva ideální pro hnojení ovocných stromů

Ovocné stromy vyčerpané po letošní sezóně potřebují pro zdárný růst v příštím roce dodat především draslík, fosfor a hořčík. Vybírejte vhodná hnojiva s vysokým obsahem těchto prvků, vhodná jsou superfosfátová. Vyhýbejte se hnojivům anorganickým, ničí půdu a stromům neprospívají. Také je možno při hnojení použít chlévskou mrvu, slepičince nebo kravský granulát. Pro vyšší obsah dusíku je ale používejte s rozvahou a smíchejte je s dobře vyzrálým kompostem, poté vpravte do prokypřené půdy kolem stromů.

kompost

Jak na správné hnojení stromů

Prvním krokem je vytvoření několika rýh kolem stromu o průměru 25 - 30 centimetrů, do kterých budete hnojivo aplikovat. Na 1 metr čtvereční použijte 100 g hnojiva. Pokud se vám letos urodilo hodně rajčat, můžete je použít rozmačkaná jako hnojivo, vynikají vysokým obsahem draslíku. Mějte přitom na paměti, že kořeny ovocných stromů sahají až za průměr koruny stromů, aplikujte hnojivo na větší plochy, hnojení pouze ke kmeni stromu nemá žádný význam. V sušším období po přihnojení zalévejte.

Zelené hnojení

Pokud máte možnost, vysévejte v blízkosti ovocných stromů řepku nebo žito, rostliny budou zajišťovat ochranu stromů a zadržovat vláhu v půdě.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama