Skalka na zahradě aktuálně vyžaduje péči: Poradíme vám, jak se o ni postarat na konci léta

fotografie autora Petr Dostál publikováno 02.09.2023 08:00
skalka

Na konci léta je také potřeba, abyste skalce na zahradě dopřáli určitou údržbu. Ta by měla být provedena tak, aby na ní mohly od časného jara vykvétat skalničky v plné kráse.

Každá skalka dodá zahradě nevšední atmosféru. Je ale potřeba počítat s tím, že její péče vyžaduje větší úsilí. Na druhou stranu vás odmění pestrou paletou barev a tvarů po celý rok. Mezi nejdůležitější práce v tomto období patří odstraňování spadaného listí, množení rostlin, výsadba cibulovin, dosypání slehlé zeminy a mnoho dalšího. Jak tedy na správnou péči skalky?

Usměrněte růst rostlin na skalce

Některé skalničky se rychle rozrůstají a může se stát, že začnou prorůstat do dalších rostlin, proto je třeba je usměrnit. Pokud tento krok neučiníte, v příštím roce byste si zadělali na problémy. Usměrnění provádějte hlavně u tařiček a tařice skalní, na jaře kvetoucích floxů, rožců, zběhovců, ale také u některých druhů bylin, jako je například mateřídouška nebo tymián. Opatrně oddělte část skalničky, kterou potřebujete regulovat malým rýčkem tak, abyste nepoškodili kořínky, přesaďte jinam nebo darujte sousedům, následně důkladně přihrňte hlínu.

tařice skalní

Plevel ze skalky musí pryč

Důkladné odstranění plevelů v tomto období znamená pro zahrádkáře velkou výzvu. Pokud tento krok neprovedete důsledně, mohlo by stát, že budete muset v příštím roce skalku rozebrat. Plevel pečlivě vyrývejte i s kořínky, aby v zemi nezůstala i ta nejmenší část, pečlivě zkontrolujte na skalce každé místo.

Vysazujeme pestré cibuloviny

Právě teď je nejvhodnější doba pro výsadbu cibulovin kvetoucích na jaře. Modřence, ladoňky, ale také krokusy vysazujte alespoň po 15 kusech, aby bylo na jaře dosaženo co největšího efektu. Hyacinty můžete vysazovat jednotlivě. Zakrslé skalkové formy tulipánů a narcisů alespoň po 5 kusech.

tulipány

Dosazování holých míst a množení 

Může se stát, že vám některé skalničky přes sezónu zlikvidují drobní hlodavci nebo dřepčíci. Protože taková holá místa nepůsobí dobrým dojmem, je třeba nahradit uhynulé rostliny jinými, buď ze základny, kterou jste si namnožili, nebo zakoupením rychle se rozrůstajících druhů. Co se týče množení, učinit tak můžete u většiny druhů skalniček, a to metodou dělení trsů. Půda je po srpnových lijácích krásně vlhká, budou se vám dobře ujímat.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

zavřít reklamu
×
Reklama