Rybíz po sklizni: Jakých chyb se nedopouštět, aby příští rok plodil jednou tolik

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.09.2023 07:00
rybíz

Stejně jako borůvky, maliny a ostatní, potřebuje i rybíz po sklizni péči. Co správná péče obnáší, aby rybíz příští rok bohatě plodil?

Péče o rybíz po jeho sklizni není nikterak náročná, ale bude potřeba, abyste se vyhýbali některým chybám. Pokud se o něj dobře postaráte, v příštím roce vás potěší bohatou úrodou, která může dosahovat až několika kilogramů. Bohužel mnoho pěstitelů neposkytuje rybízu pravidelný řez, který úzce souvisí s bohatou sklizní. Jak o něj tedy správně pečovat? 

Důležité je keř po sklizni prořezat

Je známo, že se rybíz objevuje na dvouletých až tříletých větvích. Proto je vhodné, abyste v době, kdy rybíz doplodí, odstranili čtyřleté větve, a to klidně až u země. Takové větve jsou tmavší, takže je bezpochyby poznáte. Jednoleté ponecháváme. Naopak k černému rybízu bychom měli při řezu přistupovat jinak. 

černý rybíz

Zde prořezáváme jen ty nejstarší a dvouleté a nové musíme ponechat. Dále bude nutné, abyste korunu černého rybízu uprostřed provzdušnili. A pokud je vám líto větve vyhodit, můžete z nich zkusit vypěstovat nové sazenice. Je ale třeba vybírat ze zdravých prutů, které nemají postranní výhony a mají alespoň pět oček. To ale jen tak pro zajímavost k aktuální době.

Stromkový rybíz

Stromkový rybíz vám na zahradě zabere méně místa, ale i tak má pěkné plody, kterých může být při správné péči opravdu několik kilogramů za sezonu. Řez u stromkového rybízu je jiný. Zde byste měli především provzdušnit a prosvětlit korunu. Na stromku by mělo zůstat osm větví směrujících ven. Nebojte se tedy všechny větve zkrátit o třetinu. Dbejte na provzdušnění, které zamezí napadení padlí. To by tak akorát zničilo úrodu. Také nezapomínejte na řádnou oporu, která je velice důležitá. Do podzimu je také u všech druhů rybízu vhodná ochrana před houbovým onemocněním. Použít můžete přesličkový a česnekový odvar nebo koupené přípravky ze zahradnictví.  

Další důležitá péče o rybíz po sklizni

Mimo toho, že někteří pěstitelé stromky či keře s tímto lahodným ovocem neprořezávají, nebo tento krok neprovádí správně, rybíz na konci léta pouze přihnojí a více péče již rybízu neposkytují. Bohužel tento krok je nedostačující k tomu, abyste v příštím roce sklidili opravdu bohatou úrodu. Vhodné bude také prokypření půdy a mulčování. Prokypřením či mírným okopáním horní vrstvy půdy, zajistíte vyšší přísun kyslíku, díky kterému se kořenový systém rozrůstá a sílí. 

stromkový rybíz

Přidáním mulče zajistíte vlhkost, což rostlině jen prospěje. Navíc keř ochráníte před mrazem. Tedy alespoň mladé keře, starší na zimu mulčovat nemusíte. Dávejte jej pouze v tenké vrstvě a pokud jej pod rybízem máte po celou vegetační dobu, vyměňte ho za nový. Do mrazů také rybíz nezapomínejte zalévat a přidejte k němu trochu kompostu.   

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

zavřít reklamu
×
Reklama